Borsa Yorumları

Yüksek Enflasyona Dayanıklı Teknoloji Hisseleri

May 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yüksek Enflasyona Dayanıklı Teknoloji Hisseleri

Enflasyon tarihi olarak yüksek seviyesini korurken, bazı teknoloji hisseleri yatırımcıların yüksek faiz oranlarının etkisinden korunmasına diğerlerinden daha iyi destek olma becerileriyle öne çıkıyor.

Trivariate Research kurucusu ve Morgan Stanley’in eski ABD hisse stratejisti Adam Parker yakın tarihli bir notunda, “Pandemi sonrası ABD tarihinde tüm zamanların en düşük faiz oranının ardından dinamikler değişti. Faiz oranlarına ilişkin algı ile 2021’in sonlarından itibaren büyüme şirketlerinin değerlemesi arasında büyük bir negatif korelasyon ortaya çıktı.” diyor.

🔎 Ancak yüksek seviyelerde seyreden fiyat artışlarına rağmen, faiz oranları ve enflasyonist riskler zaman geçtikçe hisseleri daha az etkiliyor. Yüksek kaliteli büyüme hisselerinden oluşan bir sepet eskiden enflasyonla negatif korelasyon gösterirken, yani enflasyon yükseldikçe hisse fiyatları zarar görürken, Trivariate bu ilişkinin değiştiğini söylüyor.

Bugün, yüksek kaliteli büyüme sepetinin enflasyon sepetimizle korelasyonu sıfır.” diyen Trivariate Research, teknoloji sektöründeki yüksek kaliteli isimlerden oluşan sepetini paylaştı: 

  • Keysight Technologies (KEYS)
  • Procore Technologies (PCOR)
  • Nutanix (NTNX)
  • Qualys (QLYS)
  • Atlassian (TEAM)
  • Autodesk (ADSK)
  • Agilysys (AGYS)

📌 Trivate’nin listesinde yer alan şirketlerden biri olan elektronik ekipman üreticisi Keysight Technologies, bu yıl yaklaşık 10% değer kaybetti. 

Buna rağmen, hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiren Morgan Stanley analisti Meta Marshall, “Geçen çeyrekteki bilançoda tahminleri 12% düşürmesinin ardından ardından mali 2024 tahminlerinin dibe vurduğuna ve değerlemenin riske karşı makul olduğuna inanıyoruz. İstikrarlı siparişler ve toparlanma çizelgesi görünümü bir katalizör görevi görebilir.” yorumunu yapıyor. 

📌 İnşaat sektörü için yönetim yazılımı yazan Procore Technologies de listede yer aldı. 

Nisan ayında JPMorgan, Procore’u inşaat odaklı yazılımların hizmet olarak yazılım (SaaS) ve bulut tabanlı platformun önde gelen sağlayıcısı olarak konumlandırdı ve en iyi seçimlerinden biri olduğunu söyledi. 

Banka, “Procore, dünya çapında yıllık toplam 11 trilyon dolarlık inşaat hacmine maruz kalıyor. Bu rakamın bilişim çözümlerine yapılan harcamaların payı (1,7%) ile çarpılması ve ardından bilişim bütçesinin uygulama yazılımına yönlendirilen kısmının (7,3%) hesaplanması, yaklaşık 13 milyar dolarlık küresel toplam adreslenebilir pazar anlamına geliyor.” diyor. 

Yüksek Enflasyona Dayanıklı Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC