Borsa Haberleri

YouTube Gelirleri 2% Azaldı, Google Hisseleri Düşüşe Geçti!

October 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
YouTube Gelirleri 2% Azaldı, Google Hisseleri Düşüşe Geçti!

 ● Alphabet hisseleri, salı günü kapanış sonrası yaklaşık 7% değer kaybetti. Bu gelişme, şirketin üçüncü çeyrek için beklenenin altında kazanç ve gelir rakamları açıklamasının ve çalışan sayısının ciddi oranda azaltılacağını bildirmesinin ardından yaşandı.

●  Bir önceki yıl 41% olan gelir artışı 6%’ya geriledi. Şirket, internet reklamcılığı harcamalarındaki düşüşle mücadele ediyor. Pandemi başlarındaki bir dönem haricinde bu, 2013 yılından beri karşılaşılan en zayıf dönem.

● YouTube reklam gelirleri 2% düşerek 7,07 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yıl bu rakam 7,21 milyar dolardı. Analistler 3%’lük bir artış bekliyordu. Alphabet, çeyrek dönem içerisindeki toplam reklam gelirini 54,48 milyar dolar olarak bildirdi. Buna göre, geçtiğimiz yıla kıyasla bir miktar yükseliş görüldü.

● Şirketin CEO’su Sundar Pichai, yaptığı açıklamada şirketin belirli ürünlere ve iş önceliklerine daha fazla odaklanacağını söylerken finans direktörü Ruth Porat şu ifadelerde bulundu: “Büyüme önceliklerimize daha hızlı ulaşmak için kaynaklarımızı yeniden düzenlemeye çalışıyoruz.”

● Google Cloud, çeyrek dönemde analistlerin beklentilerinin üzerine çıkarak 6,9 milyar dolar kazanç getirdi. Bu rakam, bir önceki yıl 5 milyar dolardı. Google Cloud platformunda karşılaşılan zarar 699 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yılın zararı ise 644 milyon dolar şeklindeydi.

● 6%’lık toplam büyüme oranı, pandemi dışında, 2013 yılından beri karşılaşılan en zayıf döneme işaret etti.

YouTube Gelirleri 2% Azaldı, Google Hisseleri Düşüşe Geçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC