Borsa Haberleri

Yorum: Musk Sıkıntı Verse de Tesla’nın Önü Çok Açık

December 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yorum: Musk Sıkıntı Verse de Tesla’nın Önü Çok Açık

Tesla (TSLA) yönetim kurulu eski üyesi Steven Westly, Elon Musk’ın Tesla’daki görev ve sorumluluklarını yerine getirip getiremeyeceğine dair endişelerini dile getirdi. Musk’un yakın zamanda Twitter’ı alması, milyarder iş insanının yönetim yüküne bir şirket daha ekledi.

● Bununla birlikte, CNBC’ye konuşan The Westly Group’un kurucusu ve yönetici ortağı Westly, TSLA’nın hâlâ “son derece iyi durumda olduğunu” ve önümüzdeki yıl “uçuşa geçebileceğini” belirtti.

● “2023 onlara çok iyi gelecek.” diyen Westly, TSLA’nın 2022’deki gelirini 55% büyüteceği ve teslim ettiği araç adedini 45% artıracağı yönündeki tahminlerini paylaştı. Hisse bu yıl şimdiye kadar 50%’den fazla değer kaybetmesine rağmen, temel verilerdeki bu büyümenin geleceğini ileri sürdü.

Tesla’nın 16% net marj açıkladığını ifade eden Westly, aynı segmentteki General Motors (GM) ve Ford (F) için bu oranın sırasıyla 5% ve 6% olduğunu belirtti.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● “İyi” bir 2023 öngörüsüne ilişkin bazı veriler paylaşan TSLA yönetim kurulu eski üyesi, 1,2 milyon adet sipariş alan siber kamyonun önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceğini hatırlattı.

● Ancak güçlü markalar oluşturduğu ve Ford (F), General Motors (GM) ve Toyota (TM) gibi köklü otomobil üreticilerine meydan okuduğu için Musk’a övgüler yağdırsa da Twitter’ı satın alarak siyasete atılmasının çalışma konsantrasyonunu bozmasından ve markaya büyük zarar vermesinden endişe duyduğunu dile getirdi.

● “Küresel otomobil endüstrisinde yaptığı devrimlerle adını tarihe yazdıran Elon, tüm dünya ve hisse fiyatı açısından olumlu sonuçlar doğuran yeni elektrikli araçlar alanında dünyayı neredeyse tek başına değiştirse de aynı anda beş şirketi yönetmek zor.” ifadelerini kullandı.

● Hisse fiyatına bakıldığında, Tesla pazartesi günü 6% geriledi ve şirketin bu yılki düşüş oranı yaklaşık 58%’e ulaştı. Hisseler pazartesi günü 167,82 dolardan kapanış yaptı.

Yorum: Musk Sıkıntı Verse de Tesla’nın Önü Çok Açık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha