Bültenler

Yoğun Bilanço Haftası Öncesi Borsalar Karışık Seyrediyor

Temmuz 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yoğun Bilanço Haftası Öncesi Borsalar Karışık Seyrediyor

Geçen haftayı piyasa değeri yüksek şirketlerin yüksek performansı ve güçlü banka bilançolarıyla ağırlıklı olarak artıda geçiren borsalar, ikinci çeyrek bilançoları kapsamında oldukça yoğun geçecek bu haftaya da ağırlıklı olarak artıda başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,09% düşerken, S&P 500 0,04% ve Nasdaq 0,28% arttı.

📍 Ne oldu? 

Hisse piyasalarındaki hareketler, büyük bankaların sağlam bilançoları ve yatırımcı duyarlılığını artıran görece yumuşak enflasyon verilerinin ardından geldi. Bu durum, FED’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürebileceğine dair umutları da artırdı.

İkinci çeyrek bilanço sezonu bu hafta Bank of America (BAC), Morgan Stanley (MS), Goldman Sachs (GS), United Airlines (UAL), Las Vegas Sands (LVS), Tesla (TSLA) ve Netflix (NFLX) ile devam ediyor. 

Şirketler genel olarak finansal rakamlarından umutlu olsa da Wall Street daha düşük kârlarla kasvetli bir sezona hazırlanıyor. FactSet’e göre analistler, S&P 500 bilançolarında bir yıl öncesine göre 7%’den fazla düşüş bekliyor.

Bu hafta aynı zamanda FED’in temmuz ayı faiz toplantısı öncesinde “karartma dönemi” de başlıyor. CME Group’un FedWatch aracına göre, yatırımcılar merkez bankasının haziran ayında faiz artırımlarına ara verdikten sonra bu ay faiz oranlarını artırma ihtimalinin 97%’ye yakın olduğunu öngörüyor.

🔎 Ne dediler?

StoneX stratejisti Kathryn Rooney Vera “Bu aslında bir Goldilocks senaryosu, rekor düşük işsizlikle birlikte enflasyon düşüyor. Evet, insanlar fiyatlardan dolayı biraz acı çekiyor ama işleri de var. Gördüğümüz kadarıyla yumuşak iniş bakış açısı giderek daha elverişli hale geliyor. Piyasayı asıl çılgına çeviren şey de dezenflasyon.

📊 Hisse Hareketleri

Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, Microsoft (MSFT) ve Sony’nin (SONY) Microsoft’un Activision satın alımı sonrası Call of Duty oyununun Sony’nin Playstation oyun konsollarında sunulmaya devam edilmesi için 10 yıllık bir anlaşma imzalamasıyla açılış öncesinde 4%’e yakın yükseldi. 

Chewy (CHWY) Goldman Sachs’ın şirketin “NÖTR” notunu “AL” olarak güncellemesiyle 5% değer kazandı. 

Tesla (TSLA), elektrikli pikabı Cybertruck’ın ilk modelinin üretildiği açıklamalarıyla açılış öncesinde 2%’ye yakın değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti