Borsa Yorumları

Yılın İlk Çeyreğinde Yatırımcısına En Çok Kazandıran Hisseler

Yılın İlk Çeyreğinde Yatırımcısına En Çok Kazandıran Hisseler
Google News Icon Takip Et

Yılın ilk çeyreğinde borsada en iyi performans gösteren bir dizi isim arasında, Wall Street’e göre güçlü performansını koruyabilecek bazı hisseler var.

S&P 500, yılın ilk üç ayında 10% artış göstererek 2019’dan bu yana en büyük ilk çeyrek kazancını elde etme yolunda ilerliyor. Dow Jones Industrial Average ve Nasdaq Composite ise bu dönemde sırasıyla 5,5% ve 9,3% yükseldi. 

Bu yılın ana trendi olmaya devam yapay zekâ, başta çip üreticileri olmak üzere teknoloji şirketlerinin yükselişine öncülük etti diyebiliriz. Şimdi soru şu: Bu isimler ivmelerini nisan-haziran döneminde de sürdürebilecek mi?

Bunu öğrenmek için S&P 500’de en iyi performans gösteren 10 hisseyi ve analistlerin bu isimlerin mevcut seviyelerine göre nasıl hareket edeceklerine yönelik beklentilerini taradık. 

İşte birinci çeyreğin en çok kazanan ilk 10 ismi:

  • Super Micro Computer (SMCI) ▶️ 260%
  • Nvidia (NVDA) ▶️ 86%
  • Constellation Energy (CEG) ▶️ 58% 
  • Deckers Outdoor (DECK) ▶️ 40%
  • Meta Platforms (META) ▶️ 40%
  • Micron Technology (MU) ▶️ 39%
  • General Eletric (GE) ▶️ 35%
  • Marathon Petroleum (MPC) ▶️ 33%
  • Eli Lilly (LLY) ▶️ 32%
  • Walt Disney (DIS) ▶️ 32%

🏆 Nvidia hisseleri, geçen yılki ihtişamlı rallinin ardından yatırımcıların yapay zekâyı çevreleyen coşkusundan faydalanmaya devam ederek 80%’in üzerinde değer kazandı. Yarı iletken üreticisi kısa süre önce, en yeni yapay zekâ çip paketi Blackwell’i tanıttığı GTC Konferansına ev sahipliği yaptı.

Çoğu analist, konferansın herhangi bir sürpriz sunmamasına rağmen, Nvidia’nın yapay zekâ alanındaki hakim oyuncu olarak yerini daha da sağlamlaştırdığını söyledi.

Analistler, Nvidia’nın ileriye dönük olarak 8% daha yükselebileceğini düşünüyor. Wall Street’in 88%’i, “AL” notuyla değerlendirdikleri Nvidia’ya yönelik iyimser tahminlerini korumaya devam ediyor.

🏆 Bilgisayar belleği ve veri depolama şirketi Micron da yapay zekânın yükselişinden faydalanarak bu yıl yaklaşık 40% değer kazandı ve ilk çeyrekte en iyi performans gösteren şirketlerden biri oldu.

Veri merkezleri, yapay zekâ programlarını ve sistemlerini çalıştırmak için gereken muazzam gücün önemli bir bileşeni. Dolayısıyla, bu alanda faaliyet gösteren Micron da sektörün önemli bir oyuncusu. 

Hisseler, şirketin ikinci çeyrekte üst ve alt satırlarda bir artışla birlikte beklenenden daha iyi bir üçüncü çeyrek gelir beklentisi sunmasının ardından son haftalarda bir destek aldı.

Analistlerin konsensüs hedef fiyatına göre Micron hisseleri, önümüzdeki 12 ay içinde 7% daha yükselebilir. 

🏆 Super Micro Computer da yıla mükemmel bir başlangıç yaptı ve hisseleri 260%’ın üzerinde ralli yaparak şirketi ilk çeyreğin en çok yükselen ismi haline getirdi. Hisse, Nvidia ile birlikte yapay zekâ furyasından yararlanan bir isim oldu. 

Yarı iletken şirketi olarak güçlü ayağının yanı sıra, Super Micro Computer aynı zamanda veri merkezleri için sıvı soğutma hizmeti sağlayarak yapay zekânın yükselişine daha fazla alanda eşlik ediyor.

Ancak analistler, hisselerin hâlihazırda fazla yükseldiğini düşünüyor ve Wall Street’in konsensüs hedef fiyatı, SMCI için 10%’un üzerinde düşüş ima ediyor. 

🏆 Çip şirketleri dışında Disney 32%’lik artışıyla dikkat çeken bir isim. Şubat ayında hisse, güçlü bilançosunun ardından 2020’den bu yana en iyi tek günlük performansını kaydetti. CEO Bob Iger ayrıca şirketin Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

Ancak şirketin yönetim kurulunda süregelen hareketlilik ve belirsizliğe paralel, analistler konsensüs tahminlerine göre Disney hisselerinin ileriye dönük olarak yaklaşık 1,1% düşeceğini düşünüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC