Borsa Haberleri

Yılın Halka Arzı Arm Ralli Yaptı!

September 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yılın Halka Arzı Arm Ralli Yaptı!

Yılın halka arzı Arm Holdings, 13 Eylül’deki halka arzının ardından geçtiğimiz gün Nasdaq’ta listelenmeye başladı. Şirket, 4,87 milyar dolarlık halka arz büyüklüğüne ulaşarak küresel çapta yılın en büyük halka arzı oldu.

Hızlıca hatırlayacak olursak İngiltere merkezli şirket; cep telefonlarına, tabletlere, giyilebilir teknolojiye ve hatta arabalara güç veren bilgisayar çipleri için yazılım tasarlıyor ve bu tasarımları çip üreticisi şirketlere lisanslıyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

SoftBank Group’un ana ortağı olduğu şirket, pay başına 51 dolar olan üst bant fiyattan halka arz edildi. Arm Holdings bu sayede 54,5 milyar dolarlık değerlemeye sahip olmuş oldu. Reuters’in haberine göre, perşembe günkü güçlü performansına rağmen Arm’ın ilk çıkışının, SoftBank’ın doğrudan sahip olmadığı Arm’ın 25% hissesini Vision Fund’dan satın aldığı geçen ayki 64 milyar dolarlık değerlemenin altında olması dikkatleri çekti.

Perşembe günü Nasdaq’ta 56,10 dolardan işleme açılan şirket piyasa kapanışında, teklif fiyatından yaklaşık 25% artarak 63,59 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi.

95,5 milyon hissesini halka arz eden Arm Holdings’in mevcut sahibi SoftBank, şirketin yaklaşık 90%’ını kontrol etmeye devam edecek.

Arm, Softbank’ın şirketi 2016 yılında satın almasından bu yana yedi yıllık bir aranın ardından halka açık piyasalara dönmüş oldu ancak şirketin CEO’su Rene Haas bu sefer Arm’ın çok daha ileri bir noktada olduğunu vurguladı. Yapay zekânın Arm’ın büyük bir rol oynamasını beklediği alanlardan biri olduğunu belirtirken CEO, “Arm olmadan yapay zekâ inşa etmek imkansız” ifadelerini kullandı.

Piyasa katılımcıları, Arm’ın güçlü performansının, son iki yılda jeopolitik gerilimler ve yüksek faiz oranları nedeniyle ağır darbe alan ilk halka arzlara yönelik yatırımcı talebinin toparlanabileceğini gösterdiğini belirtti.

Reuters’in bildirdiğine göre, market teslimat hizmeti Instacart, Alman ayakkabı üreticisi Birkenstock ve pazarlama otomasyon platformu Klaviyo’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda şirketin önümüzdeki haftalarda halka açılması planlanıyor.

Yılın Halka Arzı Arm Ralli Yaptı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CNBC