Borsa Haberleri

Yılın Anlaşması Sona Yaklaşıyor: Microsoft ve Activision İngiltere’den Onay Aldı

Yılın Anlaşması Sona Yaklaşıyor: Microsoft ve Activision İngiltere’den Onay Aldı
Google News Icon Takip Et

İngiltere’nin üst düzey rekabet otoritesi, Microsoft’un (MSFT) oyun şirketi Activision Blizzard’ı (ATVI) 69 milyar dolara satın alma teklifine yeşil ışık yakarak, anlaşmanın tamamlanmasının önündeki son büyük engeli de ortadan kaldırdı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Microsoft’un Activision’ı satın alması için yapılan anlaşmaya onay verdi ancak bulut oyun hakları için izin vermedi.

Düzenleyici kurum yaptığı açıklamada, “Yeni anlaşma, oyun pazarı büyümeye devam ederken Microsoft’un bulut oyunlarında rekabeti kilitlemesini engelleyecek ve İngiltere’deki bulut oyun müşterileri için rekabetçi fiyatları ve hizmetleri koruyacak.” dedi. 

CMA, aylardır sürüncemede olan anlaşmayı engelleyen son düzenleyici kurumdu. Diğer bir deyişle Microsoft artık anlaşmayı tamamlamaya çok yakın.

Söz konusu karar, anlaşmayı en sert şekilde eleştiren ve bu yılın başlarında yeni gelişen bulut oyun pazarındaki rekabeti engelleyeceği endişesiyle etkin bir şekilde engelleyen CMA’dan büyük bir U dönüşü anlamına geliyor.

Microsoft, Activision’ı satın almayı ilk olarak Ocak 2022’de teklif etmiş ancak o zamandan beri ABD, Avrupa ve İngiltere’de yasal zorluklarla karşılaşmıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC