Borsa Haberleri

Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

April 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 Nisan ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını yayımladı. 68 katılımcının yanıtlarından oluşturulan anket verilerine göre cari yıl sonu enflasyon beklentisi 44,16% olarak gerçekleşti. Bu oran bir önceki anket döneminde 44,19% olarak kaydedilmişti.

12 ay sonrası enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde 36,70% iken, bu anket döneminde 35,17 olarak gerçekleşti. Katılımcıların 24 ay sonraki enflasyon beklentilerine bakıldığında ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 22,67% ve 22,05% olarak kaydedildi.

Dolar/TL Beklentisi Düştü

Katılımcıların cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 40,01 TL oldu. Dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 40,53 TL olarak gerçekleşmişti.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 42,79 TL iken, bu anket döneminde 42,47 TL olarak kaydedildi.

TCMB Faiz Beklentisi 50%

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde 45% iken, bu anket döneminde 50% olarak gerçekleşti. TCMB faizi şu anda 50% seviyesinde bulunuyor.

Büyüme Beklentileri

Katılımcıların GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişim göstermeyerek, bu anket döneminde de 3,3% olarak gerçekleşti. GSYH 2025 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde 3,8% iken, bu anket döneminde 3,7% olarak öngörüldü.

Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB