Borsa Haberleri

Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Mart 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini açıkladı. 70 katılımcı tarafından görüş bildirilen ankete göre piyasanın cari yıl sonu sonrası için enflasyon beklentisi 44,19% olarak gerçekleşti. Yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde 42,96% olarak kaydedilmişti.

12 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise bir önceki anket döneminde 37,78% iken, bu anket döneminde 36,70 olarak gerçekleşti. Enflasyonda 24 ay sonrası için beklenti ise sırasıyla 23,05% ve 22,67% olarak kaydedildi.

Döviz Kuru Beklentisi Yükseldi

Katılımcıların bildirdiği görüşlere göre cari yıl sonu dolar/TL beklentisi 40,53 TL olarak kaydedildi. Bu rakam bir önceki anket döneminde 40,02 TL olarak tahmin edilmişti.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 41,15 TL iken, bu anket döneminde 42,79 TL olarak gerçekleşti.

Büyüme Beklentisi

2024 büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde 3,3% oldu. 2025 için ise katılımcılar, 3,8%’lik büyüme öngörürken, bu bir önceki anket döneminde de aynı seviyedeydi.

Faizin 45%’de Kalacağı Öngörüldü

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de 45% oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti