Borsa Haberleri

Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Şubat 16, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisi Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcıları anketi yayımlandı. Buna göre cari yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde 42,04% iken, bu ay 42,9 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların önümüzdeki 12 ay için enflasyon beklentisi ise 37,7% olarak kaydedildi. Bu oran bir önceki ankette 39,09% seviyesindeydi. 24 ay sonrası enflasyon beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 23,69% ve 23,05% olarak gerçekleşti.

Ankete göre TCMB’nin politika faizi oranına ilişkin beklentilerde değişim olmayarak bu ayda da 45% olarak öngörüldü.

Dolar/TL Beklentisi 40’ın Üzerinde Kalmaya Devam Etti

Ankete katılanların cari yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 40,02 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran bir önceki anket döneminde 40 lira seviyesindeydi. 12 ay sonrası için ise dolar/TL beklentisi 40,64’ten 41,15’e yükseldi.

Katılımcıların GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde 3,4% iken, bu anket döneminde 3,3% olarak gerçekleşti.

GSYH 2025 yılı büyüme beklentisi ise 3,8% oldu. Bu oran bir önceki ankette 3,9% idi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB