Borsa İstanbul

Yerli Yatırımcının Pay Senedi Varlıkları İlk Çeyrekte 3,2 Trilyon Lirayı Geçti

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yerli Yatırımcının Pay Senedi Varlıkları İlk Çeyrekte 3,2 Trilyon Lirayı Geçti

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derlenen verilere göre yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları yılın ilk çeyreğinde 23,4% artarak 3 trilyon 210 milyar liraya yükseldi.

Mart sonu itibarıyla yerli yatırımcıların söz konusu tutardaki varlıklarının 1 trilyon 802 milyar TL’sinin bireysel, 1 trilyon 408 milyar TL’sinin ise kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere ait olduğu ifade edildi.

Bahse konu varlıkların son bir yıldaki büyüme oranı 95,1% olarak gerçekleşirken, yabancı yatırımcıların pay senedi varlıklarında hem yıllık hem de üç aylık bazda hızlı bir büyüme kaydedildi.

Yatırımcı Sayısı Yeniden Yükselişte

Yatırımcıların sermaye piyasalarına olan ilgisi şubat ve mart ayında yeniden artışa geçti. Geçen yılın ekim sonu itibarıyla 8 milyon 556 bine ulaşarak rekor kıran pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı, daha sonra düşüşe geçmiş ve bu yılın ocak ayı sonunda 7 milyon 267 bine gerilemişti. Halka arzların da etkisiyle son iki ayda pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı yaklaşık 950 bin artarak mart sonunda 8 milyon 216 bine çıktı.

Yabancıların Portföyü 1 Yılda 194,6% Arttı

Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları 2023 yılı sonunda 2 trilyon 574 milyar lira iken, mart sonunda 3 trilyon 39 milyar liraya yükseldi. Bu 465 milyar liralık artışa işaret etti.

Yabancı yatırımcının pay senedi varlıklarına bakıldığında, ilk üç ayda 23,1% artarak 2023 yıl sonu rakamı olan 1 trilyon 557 milyar liradan 1 trilyon 917 milyar liraya ulaştı. Yabancı yatırımcıların pay senedi varlıklarındaki son bir yıllık büyüme 194,6% oldu.

Yerli Yatırımcının Pay Senedi Varlıkları İlk Çeyrekte 3,2 Trilyon Lirayı Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA