BIST Şirket Haberleri

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları Rekor Kırdı

January 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları Rekor Kırdı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı 2022 yılı “Finansal Piyasa Özet Verileri”ni paylaştı.

Yerli yatırımcıların ilgisindeki rekor artış ile BIST 100 endeksinin yüzde 196,6 yükselmesi, yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının 2022 yılında rekor seviyede büyümesini beraberinde getirdi. 

Yerli yatırımcıların toplam varlıkları içerisinde en yüksek büyüme pay senedi varlıklarında yaşandı. 2021 yılında 524,7 milyar lira olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları yüzde 250 artarak 2022 yılı sonunda 1 trilyon 836 milyar liraya ulaştı. Bu tutarın 1 trilyon lirası ise bireysel yatırımcılarda bulunuyor.

🏢 40 Şirketin Halka Arzı Gerçekleşti 

Yerli yatırımcı sayısındaki rekor artışa paralel olarak şirketlerin halka arzlara olan ilgisi de güçlü bir şekilde devam etti. 2022 yılında 40 şirketin halka arzı gerçekleştirildi.

Söz konusu şirketlerin halka arz yoluyla sermaye piyasalarından sağladıkları kaynak ise 19,3 milyar lira oldu. Bu halka arzlarla birlikte 2022 sonu itibarıyla Borsa İstanbul’a kote şirket sayısı 483 oldu.

2022 yılının en dikkat çeken halk arzlar ise 1615% yükselişle İmaş Makina Sanayi, 1146% yükselişle Smart Güneş Teknolojileri, 578% Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi, 569% Huner Enerji ve 401% yükselişle Pardus Girişim Sermayesi şirketi oldu

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları Rekor Kırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı