Borsa Haberleri

Yepyeni Bir Sürücüsüz Araç Şirketi Doğuyor!

November 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yepyeni Bir Sürücüsüz Araç Şirketi Doğuyor!

●   Lidar şirketleri Ouster (OUST) ve Velodyne Lidar (VLDR), otonom araç teknolojisindeki kârlılığı artırmak üzere konsolidasyonu hızlandıracak bir hisse birleşmesi konusunda anlaştı.

Lidar sensörü nedir? Otonom sürüş yetkinlikleri ve güvenlik için gerekli olan karmaşık çevre haritalamasına yönelik olarak araçlarda giderek daha fazla lidar sensörleri kullanılıyor. Tam otonomluk öncesindeki adım olan serbest sürüş sistemlerini hayata geçirmek için her geçen gün daha fazla araçta kullanılmasıyla birlikte teknolojiye olan talebin hızla artış göstermesi bekleniyor.

Velodyne ve Ouster, otonom araçların etraflarında olan biteni görebilmesini sağlayan hassas sensörler alanında rekabet halindeydi. Büyük ölçekli otonom araç yayılımına yönelik takvimlerin esnemesi üzerine iki şirket de büyük darbe almıştı.

● Pazartesi günkü birleşme duyurusuna kadar Ouster hisseleri 1 Ocak itibarıyla 77%, Velodyne ise 80% değer kaybetmişti.

Yepyeni Bir Sürücüsüz Araç Şirketi Doğuyor!

Ouster Başkanı Angus Pacala, pazartesi günü Reuters’a şu açıklamalarda bulundu: “Bu alanda finansal açıdan güçlü şirketlere ihtiyaç var. Bu doğrultuda gerekli olan birleşme sürecini hayata geçiriyoruz.”

● Birleşme sonrası oluşan şirketin CEO’su olarak görev alacak olan Pacala, “Lidar teknolojisinin geleceği çok parlak” dedi. Velodyne başkanı Ted Tewksbury ise şirkette başkan unvanına sahip olacak.

● Anlaşma sonucunda yaklaşık 400 milyon dolarlık toplam pazar değerine sahip bir şirket kurulacak.

● Kurulacak şirketin hisseleri, her iki şirketin mevcut paydaşları arasında yarı yarıya bölüştürülecek.

● Sahip olunan her hisse için Velodyne hissedarları 0,8204 Ouster hissesi alacak. Bu, Velodyne şirketinin cuma günkü kapanış fiyatına göre 7,8%’lik bir prime karşılık geliyor.

● Pacala, yeni şirketin adının daha sonra duyurulacağını söyledi.

Yepyeni Bir Sürücüsüz Araç Şirketi Doğuyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters