Borsa Haberleri

Yeo Teknoloji, Tuzla’daki Fabrika Yatırımı için Robo Otomasyon ile Anlaşma İmzaladı

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yeo Teknoloji, Tuzla’daki Fabrika Yatırımı için Robo Otomasyon ile Anlaşma İmzaladı

Yeo Teknoloji (YEOTK), 100% iştiraki olan Reap Battery’nin inşası süren enerji depolama sistemleri fabrikası için yerli robotik üretim hattı projeleri gerçekleştiren Robo Otomasyon ile anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında, Reap Battery fabrikasında enerji depolama sistemleri, robotik üretim hattında üretilecek.

Seri Üretime Bu Yıl Geçecek

İnşası devam eden İstanbul Tuzla’da kurulacak söz konusu fabrikanın kapasitesi ilk yıl tek vardiyada 1 GWh olacak. Fabrikanın 2024 yılında tamamlanması bekleniyor.

Reap Battery, enerji depolama sistemlerinde araştırma ve geliştirme, tasarım ve mühendislik, tedarik ve üretim, işletme ve bakım hizmetlerini tek noktadan sağlayacak.

Pazar Büyüklüğünün 2030’da 225 Milyar Dolara Çıkması Bekleniyor

2020 yılı sonunda 10GWh’a ulaşan enerji depolama sistemlerinin dünyadaki kurulu kapasitesinin 2030’da 194GWh’ye çıkması bekleniyor. Enerji ve madencilik sektörlerinde analiz ve danışmanlık hizmeti sunan küresel araştırma grubu Wood Mackenzie’nin raporuna göre her yıl 35% büyüyeceği tahmin edilen enerji depolama pazar büyüklüğünün 2030’da 225 milyar dolara çıkması bekleniyor.

YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, 2023’te Reap Battery farikası için uzun vadeli kredi sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatarak sektördeki hedeflerini şöyle anlattı:

“Odağımıza 3D yani dijitalizasyon, desentralizasyon, dekarbonizasyonu alarak yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin depolanması için de en yeni çözümleri yine Türkiye’de yerli üretim hattımızda üreterek sunacağız.”

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks