BIST Şirket Haberleri

Yenilenebilir Enerjiye Önemli Yatırımlar Yolda

October 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yenilenebilir Enerjiye Önemli Yatırımlar Yolda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji alanında büyük bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu belirtti. Buna göre, ülkenin enerji sistemini tamamen dönüştürmesi ve ekonominin tüm sektörlerinde enerji dönüşümü gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Enerji Kurulu Gücümüzün Her Yıl 5 Gigavat Artırılması Planlanıyor 📊

Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarında önemli adımlar atmayı planladığını açıkladı. Bu plan dahilinde, 2035 yılına kadar güneş ve rüzgar enerjisinin kurulu gücünün her yıl 5 gigavat artırılacağı belirtildi. Eğer bu plan başarılı bir şekilde uygulanırsa, ilave yenilenebilir enerji kapasitesinin 12 yıl içerisinde 60 gigavata ulaşması bekleniyor.

Enerji Verimliliği Üzerinde Duruluyor ⚡

Bakan Bayraktar, enerji verimliliğinin büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak tüm ekonomide enerji üretiminin ve tüketiminin verimli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ifade etti.

Yenilenebilir Enerjiye Önemli Yatırımlar Yolda

💼 Birleşik Arap Emirlikleri ile Büyük İş Birliği

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise dün yaptığı açıklamada  Türkiye’nin dış kaynak arayışı çerçevesinde dost ve kardeş ülkelerle ikili diyaloglarını sürdürdüğünü belirtti. Bu bağlamda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 50,7 milyar dolarlık bir çerçeve programını başarıyla sonuçlandırdıklarını vurguladı.

🌿 Yeşil Dönüşümde Büyük Adım

50,7 milyar dolarlık yatırımın 27 milyar doları Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne ayrılacak. Bakan Şimşek, bu yatırımla Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltmayı ve cari açığı düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Bu yeşil dönüşüm sürecinin hızlandırılacağını ifade eden Şimşek, Avrupa Birliği’nin yakında karbon vergisi uygulamaya koyabileceğini ve Türkiye’nin bu vergiye karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

🛡 Sanayimizi Koruma Altına Alma Zamanı

Avrupa Birliği’nin karbon vergisi uygulamaları karşısında Türkiye’nin hazırlıklı olması gerektiğini belirten Bakan Şimşek, sanayimizin korunması ve bu tür vergilere karşı hazırlıklı hale getirilmesi gerektiğini de vurguladı. 

Yenilenebilir Enerjiye Önemli Yatırımlar Yolda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA