BIST Şirket Haberleri

Yenilenebilir Enerji Yatırımları için 450 Milyon Dolarlık Finansman Desteği

June 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yenilenebilir Enerji Yatırımları için 450 Milyon Dolarlık Finansman Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası ile hayata geçirdiği ‘Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ çerçevesinde yenilenebilir enerji yatırımları yapan şirketler için finansman desteği sağlayacağını duyurdu.

450 Milyon Dolarlık Destek Sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, söz konusu projeyle 450 milyon dolarlık finansmanı; sanayiciler, KOBİ ve teknoloji girişimlerine sunacaklarını söyledi.

KOSGEB eliyle KOBİ’lerin yenilenebilir enerji ve yeşil dönüşüm yatırımlarını, TÜBİTAK eliyle de döngüsel ekonomiye ve karbon salınımını azaltmaya yönelik AR-GE projelerini destekleyeceklerini vurgulayan Mehmet Fatih Kacır, şunları kaydetti:

“İhracatımızın 90%’dan fazlasını gerçekleştiren Türk sanayisini, özellikle AB sınırda karbon mekanizmasına daha hazır hale getireceğiz. Aynı zamanda 2021 yılında meclisimiz tarafından onaylanan Paris İklim Anlaşması kapsamında ülkemizin karbon net sıfır hedeflerine daha da yaklaşmasını sağlayacağız. Türkiye yeşil sanayi projesinin şimdiden KOBİ’lerimize, ihracatçılarımıza ve sanayicilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” 

Yenilenebilir Enerji Yatırımları için 450 Milyon Dolarlık Finansman Desteği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı