Borsa Yorumları

Yeniden Yükselişe Geçmeye Hazır Hisseler!

February 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yeniden Yükselişe Geçmeye Hazır Hisseler!

2023’ün başında yaşanan yükseliş eğilimine hisselerden bazıları ayak uyduramadı. Bazı hisseler yıla kötü bir başlangıç yaptı ancak gelecekte büyük kazançlar sağlama potansiyelleri hâlâ mevcut.

Bu bağlamda yatırımcılar bu yıl sektör altı performans gösteren bazı hisselere tekrar bakmak isteyebilir. Hazırlananı listeye göre bu hisseler 2023’te S&P 500’ün gerisinde kaldı ancak bir geri dönüş yaşayacaklarını tahmin eden analistler tarafından favori olarak gösteriliyor.

Bu hisseler, takip eden analistlerin en az 75%’i tarafından “AL notuyla tavsiye ediliyor ve önümüzdeki 12 aylık dönem için belirlenen fiyat hedefleri cari fiyatlarına kıyasla en az 10% yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Analistlerin derecelendirme notlarına ve fiyat hedeflerine göre Halliburton (HAL) bir geri dönüşe imza atmaya hazır. 

  • Geçen yıl 72%’den fazla değer kazanan enerji hissesi 2023’e hafif bir düşüşle başladı. Bu sektör altı performansa rağmen analistlerin 79%’dan fazlası tarafından “AL” notuyla tavsiye ediliyor. FactSet’ten alınan konsensüs tahminlerine göre hissenin önümüzdeki 12 ayda 26%’lık bir yükseliş kaydedeceği öngörülüyor.

Constellation Energy (CEG) de listede yer alan isimler arasında. 

  • Geçen yıl Exelon (EXC)’dan ayrılan ve 2023’te bir nebze değişen şirket şimdilerde S&P 500’ün 7%’lik performansına kıyasla sektör altı bir performans gösteriyor. 
  • Buna rağmen, enerji jeneratörleri üreticisinin hissesi analistlerin 78%’den fazlası tarafından beğeniliyor. Analistler hissenin 16%’lık bir ralli yapabileceğini tahmin ediyor.
  • UBS geçen hafta Constellation Energy’yi Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan en büyük faydayı sağlayan şirket olarak nitelendirmişti. 
  • Analist Ross Fowler bir yazısında, “Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan önemli ölçüde fayda sağladığına ancak bunun hisse fiyatına yansımadığına inandığımız CEG hisselerini alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu arada T-Mobile (TMUS)’ın da cari fiyatına kıyasla büyük bir yükseliş kaydedeceği tahmin ediliyor. 

  • Analistlerin 78%’i tarafından “AL” notuyla tavsiye edilen hisse, FactSet konsensüs tahminlerine göre 21% yükseleceği yönünde sinyaller veren ortalama fiyat hedefiyle Wall Street’in favori isimleri arasında.
  • Ocak ayında T-Mobile’ı 2023 için büyük piyasa değerli hisse tercihleri arasında gösteren Citi stratejisti Scott Chronert, telekomünikasyon hissesinin “güçlü bir işletme ivmesine ve birleşme yoluyla sinerji oluşturma fırsatına” sahip “defansif” bir tercih olduğunu kaydetmişti.

Listedeki diğer isimler arasında AES Corporation (AES), CoStar Group (CSGP), Targa Resources (TRGP) ve Steris (STE) bulunuyor.

Yeniden Yükselişe Geçmeye Hazır Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC