Ekonomi ve Finans Haberleri

Yeni Haftada Döviz Kurları Hareketli 

Şubat 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yeni Haftada Döviz Kurları Hareketli 

Döviz kurları, geçtiğimiz haftaki faiz kararının ardından yükselişlerini sürdürerek haftanın ilk işlem gününe artıda başladı. Küresel piyasalarda dolar endeksi görünümünü Fed’in para politikasına yönelik beklentiler belirlemeye devam etti.

Serbest piyasada güne 31,1100 lira ile başlayan dolar, TSİ 14.30’da 0,65% artışla 31,1189 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 33,5044 liradan tamamladıktan sonra bugün 0,88% artışla 33,8009 liraya yükselerek 34 lira bandını zorladı. 

🎯 Dolar Endeksi Yeniden 104 Seviyesine Çıkmak İstiyor

Yeni Haftada Döviz Kurları Hareketli 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinden gelen açıklamaların ardından zemin kaybetse de bu hafta açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesi 103,781 seviyesinden işlem görerek yeniden 104 seviyesini aşmak istiyor. 

ABD’de üretici ve tüketici fiyatlarının son dönemde beklenenden daha yüksek seyretmesi, perşembe günü açıklanacak olan çekirdek PCE fiyat endeksi verisine ilişkin riskleri yukarı yönlü tuttu ve bu durum, Fed’in bu yıl içinde bir dizi faiz indirimi yapacağına ilişkin beklentileri daha da geriye çekti.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda Fed’in mayıs ayında faizleri düşürmeye başlama ihtimalini 20% olarak fiyatlıyor. Bu oran bir ay önce neredeyse 90% seviyesindeydi.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, “Veriler piyasaların şu anda beklediğinden daha güçlü olabilir ve bu da muhtemelen dolara hafif bir destek verecektir. Ancak aynı zamanda, dolardaki herhangi bir kazanç muhtemelen oldukça ılımlı olacaktır. Piyasaların FOMC’den yeni bir faiz artırımı bekleyeceğini sanmıyorum.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti