Bültenler

Yeni Hafta Borsalar İçin Artıda Başladı

November 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yeni Hafta Borsalar İçin Artıda Başladı

ABD borsaları dün yükselerek Şükran Günü tatili sebebiyle dört günlük işlem haftasına yeşilde başladı. S&P 500, yatırımcıların FED’in faiz artırımını tamamladığı beklentileriyle neşelenmeye devam etmesiyle düzeltme bölgesinden çıktı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,13%, S&P 500 0,74% ve Dow Jones 0,58% yükseldi.

Analist Yorumu 

Borsalar geçen hafta, yatırımcıların FED’in faiz artışı kampanyasını sonlandırdığına dair inançlarını destekleyen düşük enflasyon verisinin desteğiyle yükselmişti. Böylece dünü de yeşilde tamamlayan borsalarda kasım rallisi devam etti.

Morgan Stanley’den Chris Larkin, “Soğuyan bir ekonominin başka bir faiz artırımına ilişkin endişeleri hafifletmesiyle beklentiler şimdi, doğru ya da yanlış, FED’in faiz oranlarını düşürmeye ne zaman dönebileceğine odaklanıyor.” diyor.

Kasım ayındaki borsa rallisi, 10 yıllık Hazine tahvili getirisi ile borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle gerçekleşti, Geçen ay 5%’in üzerinde işlem gören gösterge faiz oranı şu an 4,5%’un altında işlem görüyor.

Fiyatların tersine hareket eden getirilerdeki düşüş, yavaşlayan ekonomik faaliyet ve gevşeyen enflasyon işaretlerinin FED’in gelecek yılın ortasından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği yönündeki artan beklentiden kaynaklanıyor.

Öte yandan bu hafta da yoğun geçecek bilanço sezonunda bugün kapanıştan sonra rakamlarını açıklayacak olan Nvidia (NVDA) öne çıkıyor. Yarı iletken devi, bilanço öncesi artan iyimserlik ve borsalardaki rallinin de desteğiyle dünü rekor seviyede tamamladı.

Ancak Muhteşem Yedili’den dün rekor kıran tek isim Nvidia değil. Microsoft (MSFT), ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’ın CEO’su olarak cuma günü beklenmedik bir şekilde görevden alınmasının ardından, Sam Altman’ı yeni yapay zekâ araştırma ekibine liderlik etmesi için işe aldığını açıkladı. 

Hafta sonu Microsoft’un büyük bir yatırımcı ve ortak olduğu girişimde Altman’ın görevine geri dönmesini amaçlayan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı. Microsoft hisseleri, 2,1% artışla dün rekor tazeledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü artış

2. Petrol fiyatlarındaki toparlanma

3. Mevsimsel olarak piyasa için güçlü geçen mevcut dönemdeki süregelen alım faaliyetleri

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Enerji, Temel Tüketim Malları, İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Bristol-Myers Squibb (BMY) ve 2seventi bio (TSVT), şirketlerin ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin bir kanser tedavisinin potansiyel onayı için son tarihini kaçıracağını açıklamasının ardından düştü.

Uber Technologies (UBER) 1,2 milyar dolarlık beş yıl vadeli dönüştürülebilir tahvil arz etmeyi planladığını duyurdu ve hisse 0,6% yükseldi.

McDonald’s (MCD), Carlyle Group’un (CG) Çin, Hong Kong ve Makao’daki işlerini yürüten ve yöneten ortaklıktaki azınlık hissesini satın alacağını açıkladı. McDonald’s ve Carlyle Group hisseleri 1,2% yükseldi.

Yeni Hafta Borsalar İçin Artıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı