Boeing

Yeni CEO Şirketi Yeniden Rayına Oturtabilir: Wall Street Boeing için Neler Bekliyor?

Mart 27, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Yeni CEO Şirketi Yeniden Rayına Oturtabilir: Wall Street Boeing için Neler Bekliyor?

Analistler Boeing’deki (BA) yönetici değişikliğinin şirketin ve hisselerin 737 Max ile ilgili süregelen güvenlik endişelerinden kurtulmasına yardımcı olacağını umuyor.

Şirket hafta başında yaptığı açıklamada, CEO David Calhoun’un görev süresi boyunca sayısız güvenlik sorunu ve tartışmanın ardından yıl sonunda istifa edeceğini duyurdu. 

Hatırlarsan, ocak ayında Alaska Airlines’ın (ALK) 737 Max 9 tipi uçağıyla yapılan bir uçuş sırasında bir kapı tapası patlamıştı.

Calhoun ayrılan tek üst düzey yönetici değil: Yönetim Kurulu Başkanı Larry Kellner da yeniden seçilmeyecek, ticari uçak bölümü başkanı Stan Deal ise emekli olacak ve yerine Operasyon Direktörü Stephanie Pope geçecek.

Boeing, Calhoun için halefiyet planlarını hemen açıklamadı. Stifel analisti Bert Subin’e göre Pope muhtemelen Calhoun’un yerine geçecek kişi olarak zaten bir hazırlık içindeydi ancak yeni bir CEO için şirket dışından birine bakma hamlesi “yüksek profilli bir işe alımla sonuçlanabilir.”

Analistler, Boeing’in 737 Max ile ilgili güvenlik endişelerini anlamlı bir şekilde ele alması için bu hamleyi hem zamanında hem de gerekli olarak değerlendirdi ve özellikle yeni bir CEO için şirket dışına bakma çabasını kültürel bir değişim için olumlu bir katalizör olarak vurguladı.

Dilersen Wall Street’teki analistlerin Boeing’in yeni değişiklikleri hakkında söylediklerine yakından hakalım:

🔎 Stifel: “AL” notu, 270 Dolar Hedef Fiyat

Bu kombinasyon Boeing’in üretimi normalleştirme yolunda ilerlemesine yardımcı olabilir ve müşterileri tarafından şirket üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Hissede büyük bir risk priminin fiyatlanmış olması nedeniyle, normalleşmeye yönelik adımların hisse fiyatını yakın vadede yukarı çekebileceğini düşünüyoruz.

🔎 Bank of America: “NÖTR” notu, 210 Dolar Hedef Fiyat

Liderlik değişikliklerini yatırımcılar, havacılık ve savunma endüstrisi ve genel olarak yolcular için olumlu görüyoruz. Bu değişiklikleri, “eski muhafızları” uzaklaştırmanın ve daha az lekeli bir zeminde çalışabilecek yeni bir ekibin önünü açmanın ilk doğru adımları olarak görüyoruz.

🔎 TD Cowen: “AL” notu, 230 Dolar Hedef Fiyat

Asıl mesele, BA’nın yeni CEO’su olarak kimi seçecekleri olacak ancak bunu yapmak için kendilerine zaman tanımaları muhtemelen bir artı. Bu, ani bir değişikliğin sağlayamayacağı liderlik sürekliliğini sağlıyor ve CEO Dave Calhoun açıkça güvenliği artırma ihtiyacına katılıyor.

🔎 Morgan Stanley: “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu, 235 Dolar Hedef Fiyat

David Calhoun’un istifasının zamanlaması, Boeing’e bir halef bulması için zaman kazandırırken, belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde yıl sonu boyunca istikrar sağlıyor. Piyasanın bu haberi olumlu karşılamasını bekliyoruz.

🔎 Wolfe Research: “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu, 240 Dolar Hedef Fiyat

Değişiklikler belirsizlik yaratırken, aynı zamanda olumsuz sarmal anlatıda bir kırılma fırsatı ve talep edilen değişimin farkındalığına dair bir gösterge sağlıyor. “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notumuzu koruyoruz ve değişikliklerin, yeni lidere bağlı olarak daha büyük bir takip fırsatı ile birlikte, yıllık performansında düşüş göz önüne alındığında, daha fazla yatırımcının hisselere yönelmesini sağlayacağını düşünüyoruz.

🔎 JPMorgan: “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu, 230 Dolar Hedef Fiyat

Boeing’in Federal Havacılık İdaresi ve Kongre’de kurumu denetleyen kişilerle olan ilişkisi şirket için son derece önemli ve Alaska kazası bu ilişkileri anlamlı bir şekilde geriye götürdü. Liderlikteki değişiklikler bu ilişkileri iyileştirebildiği ölçüde, zaman içinde şirkete fayda sağlayacaktır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC