Borsa Haberleri

Yeni Bir Çağın Şafağı: First Solar

September 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yeni Bir Çağın Şafağı: First Solar

Güneş paneli alanına uzun süredir hâkim olan Asya, endüstrinin düşük üretim maliyet arayışına bağlı olarak 2020’deki üretimin yaklaşık 90%’ını üstlendi. Ancak güneş enerjisi üretiminin yeniden yapılandırılmasına bağlı olarak değişimin ayak sesleri de daha belirgin hâle geldi. ABD’nin Enflasyon Azaltma Yasası’nın bir parçası olarak yakın zamanda onaylanan teşvikler, güneş enerjisi üretiminde kayda değer bir artışa yol açacak. 

Güneş paneli üreticisi First Solar (FSLR); farklı teknolojisi, mevcut üretimi ve çok yıllı vadeli sözleşmeleriyle bu yasadan yararlanmak için benzersiz bir konuma sahip. Bugüne kadar 47%’lik bir yükseliş yaşayan şirketin hisseleri ise oldukça değerli durumda.

First Solar Neden Tercih Ediliyor? 

Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında güneş panellerine yönelik teşvikler, endüstrinin yüzünü çarpıcı bir şekilde yeniden ABD’ye dönmesine yol açabilir. Bu değişimin First Solar (FSLR)’ın göreceli rekabetçi konumuna da fayda sağlayacağı bekleniyor.

First Solar’ın ABD’deki mevcut 3 Gigawatt değerindeki güç kapasitesini 2026’da 12 Gigawatt seviyesine çıkarması da beklentiler arasında.

ABD, Bugüne Kadar İthal Güneş Panellerine Dair Kayda Değer Bir Tarife Getirmedi!

Endüstri Asya’ya göç ettikçe ABD’li güneş paneli üreticileri, Çin rekabetinin haksız ticaret uygulamaları içerdiğini gerekçe göstererek bu alanda düzenleme talep ettiler. 2018’de yürürlüğe giren gümrük tarifelerinin yetersiz kalmasına bağlı olarak ABD güneş enerjisi endüstrisi önemli ölçüde ithalata güvenmeye devam etti. Hatta panel firmalarının üretimi Güneydoğu Asya’daki tarife dışı ülkelere taşımasıyla yerli üretimi artırma hedefleri de başarısız oldu. 

Yerli güneş modülü üretimini teşvik etmek için tekrarlanan başarısız tariflerin ardından endüstri, yaptığı lobilerle bu alandaki çalışmalara hız kazandırdı. Bu alandaki çalışmalara 2022 Enflasyon Azaltma Yasası’na dâhil edilen üretim teşvikleri de yakın zamanda eklenerek büyük bir güç kazandırabilir.

Yeni Bir Çağın Şafağı: First Solar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı