Borsa Yorumları

Yelkenler Fora: Analistlerin Gemi Seyahat Şirketlerine Olan İnancı Tam!

Yelkenler Fora: Analistlerin Gemi Seyahat Şirketlerine Olan İnancı Tam!
Google News Icon Takip Et

Kruvaziyer gemi şirketleri, dünyanın COVID-19 pandemisinden çıktığı dönemden bu yana güçlü bir talep görüyor. Bu durum da bazı yatırımcıların “Bu iyi günler devam edecek mi?” diye merak etmesine neden oluyor ancak UBS analistlerinin kruvaziyer seyahat sektörünün iyi günlerinin devam edeceğine yönelik inancı tam! 

UBS analisti Robin Farley, hafta başında paylaştığı bir notta, kruvaziyer gemi seyahatleri ile otel konaklamaları arasındaki fiyat farkının 2019’dan beri hâlâ “anlamlı ölçüde geniş” olduğunu yazdı. 

Paylaştığı notta Farley, “Kruvaziyer sektöründe fiyatlandırmayı destekleyecek bir ‘iş seyahati’ segmenti olmadığından, otel konaklama fiyatlarıyla her zaman bir farkı olacak. Bu farkın 2024’te, 2019 yılına kıyasla önemli ölçüde fazla olması için temel bir neden yok.” ifadelerine yer verdi. 

Kruvaziyer şirketleri, yıldan yıla güçlü bir talep görse de otel fiyatlarının gerisinde kalıyor. Farley, bunun da ötesinde, gemi seyahatlerinden en çok eski jenerasyonun (X Kuşağı) ve gemi yolculuğu çağına girmeye başlayan Y kuşağının faydalandığını söyledi. Bilet fiyatlarını hızlandıran trendin pandemiden önce başladığını ve bu yüzden de hâlâ devam ettiğini de sözlerine ekledi. 

Aynı zamanda Melius Research de sektörün geleceği konusunda iyimser ve kruvaziyer şirketlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde marj artışını sürdürmeye hazır olduğuna inanıyor.

Melius Research analisti Conor Cunningham, mayıs sonunda yayınladığı bir notta, “Kruvaziyerlere olan talep yeniden canlandı ve fiyatlar da bunu takip etti. Fiyatlandırma artışlarının sürdürülebilirliği konusunda endişeler mevcut ancak her çeyrekte talep ve fiyatlandırma hızlanıyor. Kruvaziyer gemi hatları 2019’a kıyasla fiyat artışında otelleri yakalıyor ve daha da yükselişe geçiyor, farkı kapatmaya çalışıyorlar. ifadelerine yer verdi.

Analistlerin yakın zamanda öne çıkardığı kruvaziyer seyahat şirketleri de şu şekilde: 

  • Carnival Corp. (CCL)
  • Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH)
  • Royal Caribbean (RCL)

Farley’nin tercih ettiği ilk hisselerden biri Carnival. Analist şirkete yönelik; “Carnival’da daha az müşterinin seyahat ettiğini ancak yapılan her seyahatte daha fazla para harcandığını görüyoruz. Örneğin, daha ucuz olan balkonlu kabinlerde iki kişinin seyahat etmesi yerine, daha pahalı olan suit bölümlerde tek kişinin seyahat etmesi gibi.” yorumunu yapıyor. 

Farley’nin Carnival’da 12 dolarlık bir hedef fiyat tahmini bulunuyor. Bu da geçtiğimiz haftaki kapanışına kıyasla 26% artışa işaret ediyor. 

Farley ayrıca Norwegian Cruise’un güçlü talep ortamından faydalanacağını fakat şirketin hâlâ zorlu bir bilanço döneminden geçtiğini söyledi. Fakat bu ayın başlarında Norwegian, güçlü talebi ve yıl için iyileşen görünümü gerekçe göstererek tüm yıl kazanç tahminini yükseltmişti.

Morgan Stanley ile yapılan toplantıda yöneticiler, Norwegian Cruise’un 300 milyon dolar tasarruf sağlayabileceğine olan güvenlerini dile getirdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC