Borsa Yorumları

Yatırımcısına Kazandırabilecek 4 Çevreci Hisse!

February 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Yatırımcısına Kazandırabilecek 4 Çevreci Hisse!

Morgan Stanley, hissedarlarının kazançlarını artırabilecek şekilde ÇSY (çevresel, sosyal ve yönetişimsel) uygulamalarını geliştiren halka açık şirketlere odaklandı.

Analist Stephen Byrd liderliğindeki ekip, bir şirketin çevresel, sosyal ve yönetişimsel konularda ne kadar ilerleme kaydettiğini ve bunun işletme gelirlerini ve kâr marjlarını artırmaya nasıl katkıda bulunabileceğini ölçümleyen bir “değişim hızı” ölçütünden yararlandı. Analist bu hisselerin cazip risk-ödül oranları vadettiğini de belirtti.

Ekip, Wall Street analistlerinin geneli tarafından da beğenilen ABD hisselerini listeledi. Bu listeden, analistlerin 50%’den fazlası tarafından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye edilen ve önümüzdeki 12 aylık ortalamada 10%’dan fazla yükselme potansiyeli olduğunu gösterecek şekilde bir ortalama fiyat hedefi belirlenen hisseler seçildi.

Listenin çoğunluğu Enerji ve Kamu Hizmetleri sektöründeki hisselerden oluşuyor. Listede yer alan şirketlerden, yaklaşık 60% ile en büyük yükselme potansiyeline sahip olan isim New Fortress Energy (NFE). FactSet verileri, takip eden analistlerin 80%’inin hisseyi “AL” notuyla tavsiye ettiğini gösteriyor.

● Byrd, şirketin bir yeşil hidrojen tesisi ve bunun yanı sıra düşük maliyetli ham gaz sağlama sistemi kurma planları olduğuna dikkat çekti. Müşterileriyle birlikte petrolden gaza geçiş sürecini yürüten şirket, kademeli artırılacak bir yatırıma gerek duymaksızın 95% saf hidrojenle çalışabilen enerji santralleri de üretiyor.

● Yeni enerji ile bağlantılı sermaye artırımlarının 2024 itibarıyla yaklaşık 84% seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Şirket 2030’da net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Sera gazı emisyonunu 2035’e kadar 35% oranında azaltmayı hedefleyen kimyasal malzeme şirketi Linde (LIN) de Byrd’ün dikkatini çeken isimler arasında.

● Karbonsuzlaştırma projelerinin geliştirilmesi konusunda SLB ile iş birliği yapan şirket, önümüzdeki yıllarda temiz enerji projelerine 7-9 milyar dolar arasında yatırım yapmayı planlıyor.

● Takip eden analistlerin 80%’den fazlası hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye ediyor. 12 aylık ortalama analist fiyat hedefi ise 12%’den fazla yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Bu sektörlerin haricinde listeye giren bir diğer isim de Deere (DE). Analistlerin yaklaşık üçte ikisi hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye ediyor ve 12 aylık ortalama fiyat hedefi yaklaşık 15%’lik bir yükselişe işaret ediyor.

Deere, gübre kullanımını 50-90% oranında azaltacak teknolojiler geliştiriyor. Şirket ayrıca tarım alanına yönelik alternatif elektrik enerjisi çözümleri ve kompakt yardımcı ürünler sağlıyor. Morgan Stanley bu değişimlerin, şirketin kâr marjlarını 2023-2025 arasında 110 baz puan artıracağını tahmin ediyor.

Listede yer alan isimler arasında en çok beğenilen hisse ise, analistlerin 91%’i tarafından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye edilen bankacılık ve veri şirketi S&P Global (SPGI) oldu.

● Byrd’e göre S&P Global (SPGI); yeşil tahvil, ÇSY skorları ve sürdürülebilirlik notları için yaptığı derecelendirmeler ve çeşitlilik çalışmalarına ağırlık veren bir araştırma laboratuvarı sayesinde şirketlerin enerji geçiş sürecine destek oluyor. Analist, ÇSY bağlantılı gelirin 2025’e kadar bileşik yıllık oran bazında 46% artarak 600 milyon dolara ulaşabileceğini kaydetti.

Yatırımcısına Kazandırabilecek 4 Çevreci Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC