Borsa Yorumları

Yatırımcıları Kararsız Bırakan Hisse: META!

October 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yatırımcıları Kararsız Bırakan Hisse: META!

Yatırımcılar, çalkantılı bir dönemden geçen Meta Platforms (META)’un hisselerinden kaçma eğilimi gösteriyor. 

Şirket, Eylül 2021’deki zirvesinden bugüne kadar değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti. Eylül ayı sonunda hisse senedi, Ocak 2019’dan bu yana en düşük seviyesinde işlem gördü. Meta, bugüne kadar 60%’ın üzerinde kayıp yaşadı. 

Meta kullanıcıları kaçmaya ve reklamverenler harcamalarını azaltmaya devam ederken şirket, üç aylık gelirlerinde ikinci gerilemeyi bildirmeye hazırlanıyor. Bu arada Meta, haziran ayında sona eren çeyrekte 2,81 milyar dolar harcadığı sanal gerçeklik bölümünden sadece 452 milyon dolarlık gelir elde etti. 

Tüm bunlara rağmen şirket, mobil reklamcılıkta hâlâ üstün bir konuma ve mevcut koşullarda en kârlı iş modellerinden birine sahip. Öyle ki Meta, son çeyrekte net gelirinde %36 düşüş olmasına rağmen 6,7 milyar dolar kâr elde etti. 

Durum böyleyken iki teknoloji yatırımcısı, CNBC’nin “Streets Signs Asia” programında META’nın neden satın alınıp alınmayacağı konusunda karşı karşıya geldi. 

Meta Hisseleri Neden Satın Alınabilir?

Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhide, Meta (META) CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketin uzun vadeli olmasında önemli bir rol oynadığını söyledi. 

Dollarhide, “Zuckerberg’in aradığı Metaverse’de bir dönüşüm. Meta’nın mevcut yapay zekâ adımlarıyla başarılı olmak için bir fırsat elde ettiğini ya da en azından Metaverse gelirleri şirketinin kazançlarının 1,5%’inden daha fazlasını oluşturana kadar doğru hamleler yapma fırsatı olduğunu düşünüyorum.” dedi. 

Öte yandan Elon Musk gibi Zuckerberg konusunda da kesin ifadeler kullanamayacağını söyleyen Dollarhide, “Düşük alıp yüksekten satmak istiyorum. Eğer bir hisse gerçekten gözden düşmüşse üzerine bahse girmem. Sonuçta müşterilerim için iyi para kazanmam gerekiyor.” sözleriyle Meta hisselerine olan güvenini belirtti. 

Meta Hisselerinden Kaçınmak mı Gerekiyor?

Independent Solutions Wealth Management portföy yöneticisi Paul Meeks, Meta (META)’nın şimdi cazip bir tercih olarak görülse de hisse başına kazanç tahminlerinin düşmeye devam ettiğini söyledi. 

Meeks, “Meta hisseleri nispeten ucuz. Ancak Wall Street kazanç tahminlerinin ne zaman düşmeyi bırakacağını bilene kadar piyasa eğilimine karşıt bir tutum izlemenin ve META satın almanın doğru olmadığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca portföy yöneticisi Metaverse hakkında “Heyecan verici bir endüstri hâline gelse bile Meta’nın bu alandaki faaliyetlerinin donanımla sınırlı kalabileceğini ve bunun eski işlerine kıyasla çok daha düşük kâr marjı anlamına geldiğini biliyorsunuz. Bu arada şirketin mevcut işleri de TikTok gibi platformlara karşı hızla geriliyor. Dijital reklamcılık işi ise resesyona bağlı olarak düşmeye devam edecek.” dedi. 

Son olarak Meeks, teknoloji sektöründe çok daha net geleceğe sahip büyük hisse senetleri olduğuna dikkat çekti. 

Yatırımcıları Kararsız Bırakan Hisse: META!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı