Borsa Haberleri

Yatırımcılar Meta Hisselerine İyimser Bakıyor

August 5, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Meta Hisselerine İyimser Bakıyor

Kurumsal tahvil yatırımcıları, perşembe günü metaverse ve dijital reklamcılık konusunda iyimser göründü. Informa Global Markets temelli bir kaynağa göre Facebook’un ana şirketi Meta (META), ilk ABD şirket tahvil anlaşması için yaklaşık 30 milyar dolar talep gördü. Ayrıca A1’den AA’ya kadar olan tahvilleri için yatırım bankalarıyla fiyat görüşmeleri yaptı.  Instagram ve WhatsApp gibi platformları da çatısı altında bulunduran Meta, bir önceki yıla göre ikinci çeyrek kazançlarının gerilediğini duyurmuştu. Söz konusu gelişmeyle ikinci çeyrekte gelirindeki ilk düşüşü bildiren şirketin hisselerine olan bakış açısı da değişti. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Dijital reklamcılık sektöründe büyük etkileri olacak bir ekonomik gerilemeye giriyoruz.” dedi. Meta hisselerinde ise perşembe günü artış yaşandı. 

Meta’nın İkinci Çeyrek Kazançları Düştü

Sosyal medya devi, geçen haftanın başlarında geçen yılki hisse başına 3.61 dolardn 6.69 milyar dolarlık kazancının 2022’de gerilediğini bildirdi. İkinci çeyrek rakamlarının düşmesiyle ilgili bir konferans görüşmesinde açıklamada bulunan CEO Mark Zuckerberg, ekonomik gerilemenin dijital reklamcılığı büyük oranda etkileyeceğini söyledi. Ancak şirketin yatırım bankalarıyla yaptığı tahvil arzı görüşmesi şirketin hisselerinin gidişatında belirleyici oldu. Meta hisseleri perşembe gününü 1,1%’lik bir artışla kapattı. Şirketin hisseleri bugüne kadar 49% oranında geriledi. 

CreditSights Analistleri Meta’nın Tahvil Arzı Anlaşmasının Yeterli Olmadığını Söyledi

CreditSights analistleri, perşembe günü gündeme gelen Meta’nın tahvil arzı haberiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Söz konusu açıklamalarda şirketin ekonomik gerilemeye olan direncinin Amazon (AMZN) kadar güçlü olmadığının altı çizildi. Ayrıca ekip, “Meta’nın Myspace’in yolundan gideceğini düşünmüyoruz ancak değişen kullanıcı tercihlerine göre nispeten daha savunmasız olduğunu tahmin ediyoruz.” dedi. 

Yatırımcılar Meta Hisselerine İyimser Bakıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı