Bültenler

Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?

September 15, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?

Borsa ve Beklentiler

🤿 Yatırımcılar Dip Dalışında mı? ​​Tüketici enflasyon verisinin yarattığı şaşkınlıkla birlikte piyasada görülen sert satışların ardından yatırımcılar dipten toplama stratejisine başladı gibi görünüyor. Her ne kadar endekslerde ciddi düşüşler yaşanmış olsa da bunun bir fırsat olabileceğini düşünen bazı yatırımcılar geçtiğimiz gün hisse alışları gerçekleştirdi.

İkinci Ayda da Düştü! ABD’de üretici fiyatları, benzin maliyetinin düşmesi nedeniyle, ağustosta üst üste ikinci düşüşünü sürdürdü. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ağustos ayında yıllık 8,7% ile tahminlerin altında arttı. Beklentiler verinin 8,8% olarak açıklanması yönündeydi. ÜFE aylık bazda da beklentiye paralel 0,1% düştü.

Sıkı Tutunun! ABD’de 2-30 yıllık getiri eğrisi, bazı ipuçlarını piyasaya veriyor gibi gözüküyor. ABD 2 yıl tahvil getirisi, 30 yıl tahvil getirisinin 35 baz puan üzerine çıkarak 2000 yılından bu yana en büyük farkı yakaladı. Vanguard Portföy Yöneticisi John Madziyir’e göre bu derecede terse dönen getiri eğrisi enflasyon verisi sonrası sert iniş senaryosu riskinin arttığına işaret ediyor. Özellikle enflasyon verisi sonrasında swap piyasasında FED’in eylül ayında 80 baz puan faiz artışı fiyatlanıyor. Bu, 75 baz puanın tam olarak fiyatlandığı, 100 baz puanın ise ihtimaller dahilinde olduğunu ortaya koyuyor. 

Dip Dalışında Hedef Neresi?  Bazı fırsatları yakalamak için erken hamle yapmak kritiktir. Borsada ise böyle fırsatlar hep vardır. Borsalar döngüseldir ve yükselişe geçecek hisseleri önceden tahmin etmek yatırımcılar için eşsiz değerdedir. Üstelik bunun için yardım alınabilecek analistler de var.

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek JPMorgan, Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistlerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarına henüz en uzak kalan hisselere göz atabilirsin.

Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?

Nötr: Haftanın dördüncü gününde tüketici enflasyonu verisinin piyasada yarattığı endişe devam ediyor ve yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor.

Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?
  • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Haftanın Ekonomik Takvimi

(ABD, Ağustos) Çekirdek Perakende Satışları Verisi: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 0,1%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

(ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 226 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

Walmart (WMT): Walmart, alışveriş yapanların gömlek, elbise veya başka bir giysinin kendi vücutlarında nasıl görüneceğini görmelerine yardımcı olmak için uygulama içinde sanal bir deneme odası piyasaya sürüyor. Böylece şirket, özellikle son raporlarda göze çarpan isteğe bağlı malların alımının azalması noktasında bir çözüm önerisi sunmuş olacak. Kaynak

Ford Motor (F): Ford, çarşamba günü yeniden tasarlanan 2024 Mustang modelini tanıttı. Bu arada, otomobilin en büyük rakipleri olan Dodge Challenger ve Chevrolet Camaro’nun önümüzdeki yıllarda elektrikli olması bekleniyor. Kaynak

Ford yetkilileri, ikonik otomobili herhangi bir elektrifikasyon olmadan yeniden tasarlamanın, 2020′nin sonlarında satışa sunulan tamamen elektrikli Mustang Mach-E crossover’ı içeren “Mustang ailesi” stratejisinin bir parçası olduğunu söylüyor. Bununla ilgili Mustang pazarlama müdürü Jim Owens, hem elektrikli hem de elektriksiz araç seven müşterileri olduğunu ve her ikisini de Mustang ailesinde görmek istedikleri için bu modeli elektriksiz sunduklarını belirtti.

Verizon (VZ): Verizon hisseleri, CEO Hans Vestberg’in bir yatırımcı konferansında şirketin kablosuz tüketici abonelerinin üçüncü çeyrekte düşmesini beklediğini söylemesi üzerine çarşamba günü öğleden sonra 1% düştü. Goldman Sachs’ın Communacopia toplantısında konuşan Vestberg, düşüşün bu çeyrekte ticari abone kazanımlarıyla bir şekilde dengeleneceğini söyledi. Kaynak

Alphabet (GOOGL): Google, kendi Ar-Ge grubu Area 120’deki projelerin yarısını iptal etti.  Geçen hafta Code Konferansı’nda konuşan Google CEO’su Sundar Pichai, teknoloji şirketinin 20% daha verimli olması gerektiğini öne sürmüştü. İptal edilen projelerin sebebi de şirketin verimlilik artırmaya odaklanmasından kaynaklanmaktadır. Kaynak

Netflix (NFLX): Netflix hisseleri, Wall Street Journal’ın yayınladığı dev projelerin reklam destekli abonelik planının 2023′ün üçüncü çeyreğine kadar 40 milyon izleyiciye ulaşacağını bildirmesinin ardından geçtiğimiz gün yükseldi. Kaynak

  • Netflix, abone büyümesi yavaşladığı ve hatta tersine döndüğü için bu yılın başlarında reklam destekli bir abonelik planı oluşturma planlarını duyurmuştu. Şirket, henüz piyasaya sürülmemiş ürünü oluşturmak için Microsoft ile ortaklık kuruyor.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?

Altın: Altın, tüketici enflasyonu verisiyle birlikte piyasada oluşan endişelerle 1700 doların altında kaldı. Yatırımcıların büyük bölümü önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artışını fiyatlarken bazı yatırımcılar ise 100 baz puanlık artış yapılacağını öngörüyorlar. Faizsiz getirisi olması nedeniyle daha agresif faiz artışlarının fiyatlanıyor olması altında aşağı yönlü hareketlere sebebiyet veriyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Petrol fiyatları, genel olarak FED’in sıkılaştırma hamleleri ve bu hamlelerin talebe zarar vereceği endişeleriyle düşüşte. Uluslararası Enerji Ajansı geçtiğimiz gün ülkenin petrol talebinde otuz yılı aşkın bir süredir en büyük yıllık düşüş yolunda olduğu konusunda uyarıda bulundu. Öte yandan ABD Enerji Bakanlığı, ülkenin acil durum petrol arzını yeniden stoklama planının fiyatları tetiklemediği ve bu tür alımların 2023 mali yılına kadar gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Yatırımcılar Dip D’alışında Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı