ABD Borsası Notları

Yatırımcılar Derin Nefes Aldı

February 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yatırımcılar Derin Nefes Aldı

Enflasyonun beklenenden de sıcak olacağına ilişkin endişelerle hafta boyunca her gün düşüş yaşayan ABD hisse senedi endeksleri bugün açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin beklentilere paralel gerçekleşmesiyle güne hafif yükselişle başlıyor.

Ocak ayına ilişkin Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verisi beklentilere paralel gerçekleşerek sürpriz yapmadı. Bu veri Fed’in enflasyon değerlendirmesinde yakından izlediği bir gösterge olduğu için piyasalar için oldukça önem arz ediyor.

Çekirdek PCE verisi, yıllık bazda soğuma gösterse de aylık bazda 0,1%’e revize edilen aralık verisine kıyasla 0,4% artış göstererek enflasyondaki soğuma görünümünün bozulduğuna işaret etti. Ocak verisinin yılbaşı zamlarından dolayı yüksek gerçekleştiği belirtilebilir. Dolayısıyla Fed’in de enflasyon göstergesi olarak yakından takip ettiği PCE verisine ek olarak şubat ayına ilişkin açıklanacak TÜFE verisi de önem arz edecek. 

TÜFE’nin şubatta da artışa işaret etmesi Fed’in sıkı para politikasını bir süre daha sürdürmesine ve hisse senedi piyasalarından çıkışlara neden olabilir. Önümüzdeki hafta konuşma gerçekleştirecek olan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yön belirleyici olacak.

Bilanço sezonu devam ederken hisse bazlı ayrışmalar da dikkat çekiyor. Dün kapanış sonrası bilanço açıklayan Salesforce (CRM), zayıf gelir beklentisi sunması nedeniyle değer kaybetti, Snowflake (SNOW) hisseleri, CEO’nun emekliye ayrılacağını duyurduktan ve hayal kırıklığı yaratan gelir beklentisi paylaştıktan sonra 20%’den fazla geriledi. Okta (OKTA) hisseleri ise güçlü sonuçlar üzerine neredeyse 23% yükseldi.

Bugün ise Best Buy (BBY), Hewlett Packard Enterprises (HPE) ve Bath & Body Works’ın (BBWI) bilanço açıklaması bekleniyor.

Şubat ayının son işlem gününe başlarken endeksler bir ayı daha artıda tamamlıyor. Bu yükselişde diğer aylarda olduğu gibi yapay zeka rallisinin etkili olduğu belirtilebilir.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🔊 SOUN – SoundHound AI  

🚗 TSLA – Tesla  

🖥️ NVDA – Nvidia  

💰 COIN – Coinbase  

💳 SOFI – SoFi Technologies

🧪 IRWD – Ironwood Pharmaceuticals 

🏥 SHC – Sotera Health  

🔋 RIVN – Rivian Automotive 

🔍 GOOGL – Alphabet 

Yatırımcılar Derin Nefes Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq