Piyasa Öncesi

Yatırımcı Odağının Makro Gelişmelere Kaymasıyla Borsalar Düştü

May 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yatırımcı Odağının Makro Gelişmelere Kaymasıyla Borsalar Düştü

ABD’de dün açıklanan perakende satışları, mayıs ayında 0,4%’lük bir artış gösterse de perakendeci Home Depot’nun (HD) yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan bilançosu ve Beyaz Saray’da süregelen borç tavanı gündemi, borsalara olumsuz yansıdı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,18%, S&P 500 0,64% ve Dow Jones 1,01% düştü. 

Analist Yorumu 

Bazı analistler, borç tavanına yönelik yakında bir anlaşma yapılmayacağını düşünüyor. Analist İpek Özkardeşkaya, “Görüşmeler muhtemelen gergin geçmeye devam edecek. Cumhuriyetçiler borç tavanını hafifletmek için harcamalarda makul bir düşüş isterken, Biden seçim yılına doğru harcamalardan feragat etmek istemiyor.” yorumunu yapıyor. 

ABD’de gündemi bir yandan da makro gelişmeler işgal etmeye devam ediyor. Analist Brent Schutte, “Ekonomik veri akışları, bazı verilerin resesyona işaret ettiği bir dönemde geliyor. Bazı karmaşık ekonomik göstergeler ve borç tavanı gibi endişelerin yatırımcıları alım konusunda bekle butonuna basmaya ittiğini düşünüyorum.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega cap) şirketlerdeki güçlü seyrin destek sağlaması

2. Home Depot’nun yatırımcıları memnun etmeyen birinci çeyrek bilançosu

3. Borç tavanına yönelik belirsizliğin piyasadaki endişeleri artırması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Enerji, Ham madde, Sanayi, Emlak 

Öne Çıkan Hisseler

Western Alliance (WAL), günü Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun esasen büyük bankaları kapsasa da kasasını doldurmaya devam etmeyi değerlendirdiği açıklamalarından destek bularak gün sonunda 2,7% yükseldi. 

Capital One Financial (COF) Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin (BRKA) portföyüne şirketten 1 milyar dolar değerinde hisse eklediği haberleriyle kapanışta 2% yükseldi. 

Horizon Therapeutics (HZNP), ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Amgen’le (AMGN) 27,8 milyar dolarlık satın alım anlaşmasını engellemek için harekete geçeceği gelişmeleriyle dünü 14,2% ekside tamamladı. 

Yatırımcı Odağının Makro Gelişmelere Kaymasıyla Borsalar Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı