Fon Analiz

Yatırımcı İlgisi Yüksek Olan Fonlar 

April 16, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Yatırımcı İlgisi Yüksek Olan Fonlar 

Yatırım fonları dipsiz bir kuyu gibidir. Türlerinden, sayılarına kadar yüzlerce fon arasında yatırım yapmak bazen seni zorlayabilir. Ancak diğer yatırımcıların hareketlerine bakarak, fonların bu geniş yelpazesini biraz olsun daraltabilirsin. 

Bu içeriğimizde fon yatırımcı sayısı en yüksek ilk 5 fona ve bu fonların ay başında bu yana yüzdesel olarak yatırımcı sayısındaki artışlarına bakacağız.

Fonlar hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilsen yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atmayı unutma!  Hazırsan başlayalım…

DLY 

Deniz Portföy İkinci Para Piyasası TL Fonu’na (DLY) baktığımızda fonun 264 bin 660 yatırımcısı olduğu görülüyor. NVB fonunda ay başında beri 2,2%’lik bir yatırımcı artışı kaydedildi. Fonun risk değeri “1” seviyesinde bulunurken, yıllık yönetim ücreti de 1,45%. 

TTA 

İş Portföy Altın Fonu’nun (TTA) yatırımcı sayısı 178 bin 808 seviyesinde bulunuyor. Fonun ay başından beri yatırımcı sayısını 2,8% artırdığı görülüyor. Fonun risk değeri ise “6” seviyesinde. Yıllık yönetim ücreti de 1,90% olarak karşımıza çıkıyor. 

AFT 

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT) 154 bin 619 yatırımcıya sahip. Fonun nisan başından beri yatırımcı sayısındaki artış ise 1,6% seviyesinde. Fon risk değeri “6” seviyesinde iken, yıllık yönetim ücreti ise 2,90% düzeyinde.

YAK 

Yapı Kredi Portföy Karma Fonu (YAK) bünyesinde 121 bin 355 yatırımcı bulunurken, fonun yatırımcı sayısındaki artış ay başından beri 0,12% olarak gerçekleşti. Fon risk değeri “5” düzeyinde bulunuyor. Yıllık yönetim ücreti de 2,75% seviyesinde.

YAS 

Yapı Kredi Portföy Koç Holding İştirak ve Hisse Senedi Fonu (YAS) 116 bin 742 yatırımcıya sahipken, fon yatırımcı değişimi aynı dönemde 10,3% artış gösterdi. Risk değeri “6” olan fonun, yıllık yönetim ücreti de 3,55% seviyesinde.

Uyarı: Yukarıdaki veriler fonlara ilişkin olarak 16 Nisan tarihi itibarıyla olan mevcut bilgileri içerir. İçerik hazırlanırken “serbest fon” türü analiz dışında bırakılmıştır. 

Yatırım Fonları Nedir? 

Yatırım Fonu, birikimlerin çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarında profesyonel uzmanlar tarafından değerlendirilmesi esasına dayalı bir yatırım aracı türüdür. Fonlar, yatırım yaptıkları araçların türlerine göre isimlendirilirler. Örneğin, hisse senedine ağırlık olarak yatırım yapan bir fon “Hisse Senedi Şemsiye Fon” olarak isimlendirilirken, para piyasası araçlarına yatırım yapan fonlar “Para Piyasası Şemsiye Fon” olarak adlandırılır.

Her fonun belli bir stratejisi olmakla birlikte, söz konusu bu stratejiler fon izahnamesinde yer alır.  

Yatırım Fonunun Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

Yatırım fonunun hisse senedi yahut diğer yatırım araçlarına göre bir kaç avantajı vardır. 

Bunlardan biri fonun profesyoneller tarafından yönetilmesidir. Bu sayede yatırımcı zamandan tasarruf eder ve yatırımlarının güvenilir ellerde değerlendirildiğini bilir. Diğer bir avantaj olarak ise birçok farklı yatırım aracına, ufak paralarla aynı anda yatırım yapılabilmesi sayılabilir. Örneğin, bir yatırımcı borsada 10 hisselik bir portföy yapmak istediğinde, bu hisse seçimi konusunda yatırımcıya vakit kaybettiriken, diğer yandan da ekstra bir maliyet doğuracaktır. Çünkü her bir hisseden belli miktarlarda almak isteyen yatırımcı, ilgili hisselerin her bir adet payı için, hisse başı fiyatını ödeyecektir. Bu durumda totalde yatıracağı para miktarı daha yüksek olacaktır. 

Bunun yerine hisse senedi fonu almayı tercih eden yatırımcı, fonun içerisindeki tüm hisselere, tek bir fiyat üzerinden dolaylı şekilde ortak olmuş olacak. 

Diğer yandan her fon yatırımcılardan, fon yönetimi için ücret alır. Bu ücret fon yöneticisi tarafından fonun içinden tahsil edilir. Ücretler yıllık olarak belirlenir ve yine her fonun izahnamesinde yer alır. Yatırımcılar, fon almadan önce mutlaka fon yönetim ücretlerine dikkat etmelidir. 

Fon alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta fonların risk oranlarıdır. Fonlar, risk oranlarına göre 1-7 arasında derecelendirilir. 1 en düşük risk durumunu ifade ederken, 7’ye kadar ki her artış fonun riskinin yüksek olduğuna işaret eder. Ancak tabii ki riskine göre fonların da getiri oranları değişiklik gösterir. “1” risk oranına sahip bir fonu seçen yatırımcının, yüksek ihtimalle “7” risk değerinde olan bir fonu seçen yatırımcıya göre daha az kazanç elde etmesi beklenir. Ancak fonun eksi getiri sağlaması durumunda da yine senaryo tersine dönecektir.

Yatırımcı İlgisi Yüksek Olan Fonlar 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul