Fon Analiz

Yatırımcı İlgisi Artan Hisse Senedi Fonları

June 3, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Yatırımcı İlgisi Artan Hisse Senedi Fonları

Selamlar Midaslı! Bu içeriğimizde TEFAS’ta işlem gören “Hisse Senedi Fon” türünde son bir haftada yatırımcı sayısı en çok artan 5 fonu inceledik.

Fonlar hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilsen yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atmayı unutma!  Hazırsan başlayalım…

TAU Fonu

İş Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (TAU), haftalık olarak yatırımcı sayısını nette 1.017 kişi artırmayı başardı. Fonun haftalık yatırımcı sayısı değişimi ise 1,64% olarak gerçekleşti.

IDH Fonu

İş Portföy BIST100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu’na (IDH) baktığımızda son 1 haftadaki yatırımcı sayısı nette 461 kişi artmış gözüküyor. Fonun 1 haftalık yatırımcı sayısındaki değişim ise 1,00%.

YAS Fonu

Yapı Kredi Portföy Koç Holding İştirak ve Hisse Senedi Fonu (YAS), son 1 haftada yatırımcı sayısını nette 440 kişi artırırken, haftalık yatırımcı artış oranı da 0,26% olarak kaydedildi.

IHK Fonu

İş Portföy İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu (IHK), yatırımcı sayısını 435 kişi artırdı. Fonun haftalık yatırımcı sayısındaki değişim 0,88% olarak kaydedildi.

TI3 Fonu

İş Portföy İş Bankası İştirakleri Endeksi Hisse Senedi Fonu (TI3), yatırımcı sayısı 326 kişi artış gösterdi. Son bir haftada fonun yatırımcı sayısındaki değişimi ise 0,71% olarak kaydedildi.

IIH Fonu

İstanbul Portföy Üçüncü Hisse Senedi Fonu (IIH) yatırımcı sayısı ise haftalık olarak nette 293 kişi artarken, artış oranı da 0,68% oldu.

TI2 Fonu

İş Portföy Hisse Senedi Fonu (TI2), bakıldığında aynı dönemde yatırımcı sayısını 1,22% artırıken, net yatırımcı sayısı da 276 kişi artış kaydetti.

YZH Fonu

TEB Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (YZH), haftalık olarak yatırımcı sayısını nette 261 kişi artırdı. YZH’nin haftalık bazda yatırımcı sayısındaki artış oranı da 2,85% olarak gerçekleşti.

BIO Fonu

İş Portföy Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Fonu (BIO), son 1 haftada yatırımcı sayısını nette 254 kişi artırdı. Fonun, yatırımcı sayısındaki haftalık değişimi 1,37% olarak gerçekleşti.

ADP Fonu

Ak Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (ADP), ise yatırımcısı sayını nette 228 kişi artırırken, haftalık bazda değişim oranı da 0,62% olarak kaydedildi.

Dipnot: Yeni kurulan fonlara yatırımcı girişi, diğer fonlara göre ilk zamanlarda daha yoğun olduğu için liste sıralaması yüzdesel olarak değil, net yatırımcı sayısına göre yapılmıştır. Serbest fonlar, sadece nitelikli yatırımcılar tarafından alınıp, satılabildiği için listeye dahil edilmemiştir. 

Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse senedi fonları, borsada bireysel olarak hisse alım satımı yaparken yaşanan karmaşıklıkları ortadan kaldırarak yatırımcılara portföy yönetimi şirketleri aracılığıyla profesyonel bir alternatif sunar. 

Bu fonlar, ana varlık sınıfı olarak hisseleri barındırır ve portföyünün en az 80%’ini hisse senetlerinden oluşturur. Hisse senedi yoğun fonlar, çeşitli endüstrilerden, coğrafi bölgelerden ve farklı büyüklükteki şirketlerden hisse senetleri seçerek yatırım yapar. Bu çeşitlilik, riski minimize ederken getiri potansiyelini artırma hedefine hizmet eder.

Fonların Yatırımcılara Sunduğu Avantajlar

1. Çeşitlendirme: Hisse senedi fonları, yatırımcıların tek bir hisse senedine bağlı kalmadan geniş bir portföye sahip olmalarını sağlar.

2. Profesyonel Yönetim: Portföy yöneticileri, piyasa değişikliklerine hızlı ve etkin yanıt vererek yatırım stratejilerini optimize eder.

3.Potansiyel Yüksek Getiriler: Portföy yöneticileri, geniş araştırma ve analiz setinden yararlanarak, sermaye kazançları ve temettü gelirleri elde etmeyi amaçlar.

Hisse Senedi Fonlarında Vergi Var Mı?

Yurt içi hisse senedi (TL) fonlarında 0% vergi kesintisi uygulanmaktadır.

Değişken, Karma, Eurobond, Dış Borçlanma, Yabancı, Serbest özellikteki fonlar ve unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları kâr üzerinden 10% stopaj vergisine tabiidir.

Yatırımcı İlgisi Artan Hisse Senedi Fonları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul