BIST Şirket Haberleri

Yatırım Haberi: Escar ve Kontrolmatik’ten Mini Elektrikli Araç Hamlesi

January 23, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Yatırım Haberi: Escar ve Kontrolmatik’ten Mini Elektrikli Araç Hamlesi

Escar ve Kontrolmatik mini elektrikli araba üretimi için kolları sıvadı. Özellikle saatlik ve filo kiralama alanında hizmet vermesi planlanan araçların yazılım geliştirmesi ve bataryasını Kontrolmatik üretecek. Saha operasyonu kısmını ise Escar üstlenecek.

Operasyonel araç kiralama şirketi Escar, paylaşımlı saatlik kiralama işine yerli üretim mikro mobilite araçlarıyla dahil olacak. Teknoloji şirketi Kontrolmatik ortaklığında kurulacak fabrikada, iki kişilik küçük 100% elektrikli araçlar üretilecek. Yapılan planlamaya göre araçların üretiminin yaz sonunda başlaması öngörülüyor.

Üretilecek elektrikli araçlar, normal bir aracın yaklaşık 3’te 1’i boyutunda olacak.

İki kişilik araçta sadece kabin bagajı boyunda bir kutu olacak. Bu araçla park ve trafik sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor. Araçlar, otoyola çıkabilecek, köprülerden geçebilecek.

Aracın kaç kilometre menzile sahip olacağı gibi detaylar ise daha sonra paylaşılacak.

Tiktak ve Moov’a rakip olmak isteyen Escar ve Kontrolmatik, üretime başlamadan önce Avrupa’dan getirecekleri yaklaşık 500 araçla sistemi test edecek.

Kaynak

Yatırım Haberi: Escar ve Kontrolmatik’ten Mini Elektrikli Araç Hamlesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı