BIST Şirket Haberleri

Yatırım Haberi: Alarko Holding Özbekistan’a GES Kuruyor!

February 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yatırım Haberi: Alarko Holding Özbekistan’a GES Kuruyor!

Türkiye’de 5 farklı kentte güneş enerji santrali bulunan Alarko Holding, koyduğu 1.000 MW’lık hedefin benzerini Özbekistan’da uygulamak için görüşmelere başladı.

Şirket, geçtiğimiz sene Borsa İstanbul’a yaptığı açıklamada, bağlı ortaklığı Alen Alarko Enerji Ticaret A.Ş. üzerinden Tedarik Lisansı kapsamında toplam 1000 MW elektrik depolama kapasitesine sahip olacak şekilde dört ayrı lokasyonda Müstakil Elektrik Depolama Tesisi kurulumu için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na lisans tadil başvurusunda bulunmuştu.

Benzer projeyi Özbekistan’da hayata geçirmek isteyen Alarko Holding, geçen hafta resmi görüşmelere başladı.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, Altek’in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aytekin’in öncülük ettiği Alarko heyeti, Özbekistan’ın doğu kesiminde yer alan ve Kırgızistan ile sınır olan Fergaba Bölgesi’nin valisi Hayrullo Bozorov ile görüştü.

Görüşmede Alarko’nun Fergana bölgesinde bir güneş enerjisi santrali inşaatı ve destekler hakkında bilgi alan Hakan Aytekin, Türkiye’de 1.000 MW kapasiteli bir proje üzerinde çalıştıklarını ve gerekli şartların oluşması halinde aynı projeyi Fergana bölgesinde hayata geçirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Şirket, görüşmelerin olumlu ilerlemesi halinde oluşabilecek projeler hakkında  Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden detaylı açıklama yapacak.

Yatırım Haberi: Alarko Holding Özbekistan’a GES Kuruyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi