Nvidia

Yasaklara Rağmen Nvidia’dan Çin’e 12 Milyar Dolarlık Satış

Yasaklara Rağmen Nvidia’dan Çin’e 12 Milyar Dolarlık Satış
Google News Icon Takip Et

The Financial Times’a göre dünyanın en değerli çip şirketi Nvidia (NVDA), ABD’nin ihracat kontrollerine rağmen bu yıl Çin’e 12 milyar dolarlık yapay zekâ çipi satma yolunda ilerliyor. 

Analist tahminleri, şirketin ABD’nin Çinli müşterilere yapay zekâ işlemcileri satma kısıtlamalarına uymak için tasarlanmış 1 milyondan fazla yeni H20 çipi teslim etmeye hazırlandığını öngörüyor. FT SemiAnalysis’e göre bu rakam, Huawei’nin Çin yapımı rakip ürünü Ascend 910B için satması beklenen miktarın neredeyse iki katı.

Nvidia’nın her bir H20 çipi 12 bin ile 13 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğu düşünüldüğünde, şirketin 12 milyar dolardan fazla satış geliri elde edebileceği ve önceki mali yılda Çin’deki toplam 10,3 milyar dolarlık geliri geride bırakabileceği tahmin ediliyor. 

Nvidia CFO’su Colette Kress, ekim ayında yeni ihracat kontrollerinin uygulanmasının ardından Çin’deki veri merkezi segmentinden elde edilen gelirde önemli bir düşüş olduğunu belirtti. ABD ihracat kontrollerinden önce, Çin Nvidia’nın toplam gelirlerinin dörtte birinden fazlasını oluşturuyordu. H20 çipi analistlerin beklentilerini karşılasa bile, Çin bu yıl toplam satışların yalnızca 10%’unu oluşturabilir. 

Yine de Morgan Stanley ve SemiAnalysis analistleri, H20 çipinin artık hacimli olarak sevk edildiğini ve performansının ABD’de satılan Nvidia çiplerinden daha düşük olmasına rağmen Çinli müşteriler arasında popüler olduğunu belirtiyor. 

Çoğu Çinli yapay zekâ şirketi, yapay zekâ modellerini Nvidia’nın ekosistemi üzerine inşa ettiğinden, Huawei’nin altyapısına geçişin zaman alıcı ve maliyetli olması bekleniyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga