Borsa Haberleri

Yasaklara Karşı: Çin, Nvidia’dan Çip Satın Almaya Devam Ediyor

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yasaklara Karşı: Çin, Nvidia’dan Çip Satın Almaya Devam Ediyor

Çin üniversiteleri ve araştırma enstitüleri, ABD’nin geçen yıl Çin’e gelişmiş teknolojilerin satışına yönelik yasağını genişletmesine rağmen, son zamanlarda başka satıcılar aracılığıyla üst düzey Nvidia (NVDA) yapay zekâ çipleri satın aldı.

Reuters’in incelediği ihale belgeleri, ABD’nin 17 Kasım’da ambargoyu daha fazla çip ve ülkeyi lisanslama kurallarına tabi tutacak şekilde genişletmesinin ardından, 10 Çinli kuruluşun Super Micro Computer (SMCI) Dell Technologies (DELL) ve Tayvanlı Gigabyte Technology tarafından üretilen sunucu ürünlerine gömülü gelişmiş Nvidia çipleri satın aldığını gösteriyor.

Özellikle, 20 Kasım ve 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ve daha önce bildirilmeyen ihalelere göre, sunucular Nvidia’nın en gelişmiş çiplerinden bazılarını içeriyor. ABD, Nvidia ve ortaklarının üçüncü şahıslar aracılığıyla da olsa Çin’e gelişmiş çipler satmasını yasaklarken, çiplerin satışı ve alımı Çin’de yasadışı değil.

Nvidia, Reuters’a verdiği demeçte ihalelerin kısıtlamalardan önce ihraç edilen ve yaygın olarak bulunan ürünleri belirttiğini söyledi. Bir sözcü, “Bunlar ortaklarımızdan herhangi birinin ihracat kontrol kurallarını ihlal ettiğini göstermiyor ve dünya çapında satılan ürünlerin ihmal edilebilir bir kısmını oluşturuyor.” dedi.

Yasaklara Karşı: Çin, Nvidia’dan Çip Satın Almaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters