Borsa Haberleri

Yarı İletkenlerdeki Gelişmelerle Hisseler Yükseldi

Yarı İletkenlerdeki Gelişmelerle Hisseler Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Nvidia’nın (NVDA) 50 milyon dolarlık yeni anlaşması ve Broadcom’un (AVGO) Avrupa Birliği’nden aldığı onayla yarı iletken hisseleri değer kazandı. 

Önce Nvidia ile başlayalım. Yapay zekânın önde gelen şirketlerinden Nvidia, dün 50 milyon dolarlık bir anlaşmayla ilaç keşfi için yapay zekâ modelleri kullanan biyofarma şirketi Recursion’ı (RXRX) satın alacağını açıkladı. 

Anlaşmanın açıklamasından sonra dünü 82% artıda tamamlayan Recursion, 23 petabayttan fazla biyolojik ve kimyasal veri setini kullanarak yapay zekâ modellerini eğitmek için Nvidia’nın bulut platformunu kullanacak.

Nvidia haberleri bununla da bitmiyor. Dün ayrıca Japon teknoloji devi Softbank’ın yarı iletken şirketi Arm Holdings halka arzında Nvidia’nın ana yatırımcı olmak için şirketle görüşmelere başladığı belirtildi. 

Öte yandan dün Broadcom için de iyi bir gündü. Avrupa Birliği, şirketin VMware (VMW) satın alımını onayladı. 

Broadcom ve Nvidia’nın yükselişi, sektör geneline de olumlu yansıdı. Dün Texas Instruments (TXN), Qualcomm (QCOM), Microchip (MCHP) ve Analog Devices (ADI) 2% yükseldi. Ayrıca Nvidia’nın önemli rakipleri arasında yer alan Advanced Micro Devices (AMD) 2,5%, Intel (INTC) de 1% değer kazandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha