Borsa Haberleri

Yarı İletken Sektöründe Kriz Derinleşiyor Mu?

September 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Yarı İletken Sektöründe Kriz Derinleşiyor Mu?

Kilit Noktalar:

  • Citi analisti Christopher Danley, endüstriyel sektörlerdeki gücün azalacağını ve yarı iletkenlerdeki düşüşün son on yılın en kötü seviyesinde olacağını söylüyor. 
  • Bir grup analist, çip satışlarındaki düşüşte resesyon riskine bağlı olarak azalan PC ve telefon talebinin etkisininde büyük olduğunu belirtti. 
  • Öte yandan bir takım analist, otomotiv ve sanayi sektörlerindeki talebin hâlâ güçlü olduğunu belirtirken, Danley ise bu görüşün aksine güçlü sektörlerin da risk altında olduğuna dikkat çekti. 

Citi analisti salı günü paylaştığı bir notta, içinde bulunduğumuz dönemde yarı iletken şirket kazançlarının pandeminin başlamasından bu yana ilk defa düştüğünü belirtti. Öte yandan, SOX (Philadelphia Yarı İletken Endeksi) endeksinde geri çekilmeleri beklediğinin de altını çizdi. 

Danley, Güçlü Sektörlerin Risk Altında Olduğunu Söyledi

Christopher Danley, otomotiv ve diğer sanayi sektörlerinin güçlü yanlarına dikkat çeken analistlerin aksine gelecekteki bazı risklere işaret etti. 

Danley konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “Sanayi sektöründe bir düzelmenin ilk göstergelerine tanık olduk. Ancak resesyon riski ve hisselerin mevcut durumunu göz önünde bulundurduğumuzda yarı iletkende son on yılın en kötü düşüşüne gireceğimize inanıyoruz.” dedi. 

Ayrıca analist sözlerine, talep zayıfladıkça daha fazla şirketin endüstriyel pazardan çekileceğini düşündüğünü de ekledi. Kısa süre önce Dell (DELL), satışlarının tahmin ettiklerinden daha fazla düştüğünü ve Wall Street’e dönüşlerinden bu yana en kötü ikinci günlerini yaşadıklarını duyurdu. Micron Technology (MU) ve Analog Devices (ADI) ise son haftalarda sırasıyla 0,41% ve -0,79% rakamlarını paylaştı. 

Danley SOX Endeksinin 25% Düşmesini Bekliyor

Christopher Danley, şirketlerin nihai pazara yaptığı satışlarla düzelebileceğini inandığını söyledi. Ayrıca yarı iletken devlerinin yer aldığı SOX endeksinin 25% daha gerilemesini ve en düşük seviyesini görmesini beklediğini de belirtti. 

Danley, söz konusu endeksin son 14 yılın en düşük seviyesinde olmasına atıfta bulunarak, yıl içindeki 32%’lik gerilemeye dikkat çekti. Şu an 2.700 seviyesinde olan SOX endeksi, 25% düşüş olması durumunda 2.020 ile 2008’den bu yana en düşük rakamları görecek. 

Yarı İletken Sektöründe Kriz Derinleşiyor Mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı