Borsa Yorumları

Yapışkan Enflasyona Rağmen Ralli Yapan Sigorta Şirketleri

April 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yapışkan Enflasyona Rağmen Ralli Yapan Sigorta Şirketleri

2024’ü yarılamaya hazırlandığımız bir dönemde inatla yüksek seyreden enflasyon rakamları, bir grup hisse için iyi haber anlamına geliyor: sigorta şirketleri.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, motorlu taşıt sigortası geçtiğimiz yıl 22,2% arttı ancak buna rağmen sigorta satan bazı şirketler gayet iyi durumda. 

Ralliler, sigorta şirketlerinin – özellikle otomobil ve ev sahibi sigortasına odaklananların – bu kategorilerdeki enflasyon maliyetlerini daha yüksek müşteri primleri şeklinde başarılı bir şekilde yansıttığını gösteriyor.

Artan sigorta maliyetleri, önceki yıllarda otomobil fiyatları ve ev onarım maliyetlerindeki hızlı artışa biraz gecikmiş bir tepki olarak yorumlanabilir. Dahası, Wall Street’e göre bu artışlar, sigortacıların kâr marjlarını koruyabileceklerini ve enflasyon düştüğünde potansiyel olarak bir talih kuşu görebileceklerini gösteriyor.

Goldman analisti Robert Cox, müşterilerine gönderdiği bir notta, “Malzeme fiyatlarındaki artışların etkisi ve araç onarım ve değiştirme için yavaşlayan hasar maliyeti eğilimleri nedeniyle, otomobil sigortacıları için beklenenden daha iyi bir kârlılık sapması görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

🏆 Öne Çıkan Hisseler

Bu görünüm karşısında da genel olarak Wall Street analistleri, sigorta hisselerinin altında yatan hikayeyi beğeniyor.

✔️ Bu hisselerden biri olarak sigortacılık devi Progressive (PGR) analistler arasında popüler bir isim. İzlendiği analistlerin yarısından fazlasının “AL” veya “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendirdiği Progressive, geçtiğimiz haftalarda çeşitli yatırım şirketinin hedef fiyatında olumlu revizyonlara gittiğini gördü. 

HSBC, Progressive’in hedef fiyatını 174 dolardan 200 dolara; Citigroup, 202 dolardan 225 dolara ve Morgan Stanley 228 dolardan 247 dolara yükseltti.

✔️ LSEG’e göre Allstate (ALL), analistlerin yaklaşık 80%’i tarafından “AL” veya “GÜÇLÜ AL” notuyla değerlendiriyor. Cox, mart ayı sonundaki bir raporunda Illinois merkezli şirketin önümüzdeki yıl rakiplerine göre daha fazla temel yükseliş sunduğunu söyledi:

ALL, son birkaç yılda fiyatlandırmayı sektörle paralel olarak artırdı ancak pandemi öncesi kârlılık seviyelerinden çok daha uzakta kaldı. Bu doğrultuda, ALL’nin önümüzdeki 6-12 ay içinde rakiplerine kıyasla fiyatları çok daha keskin bir şekilde artıracağına, bunun da kârlılığı artıracağına ancak büyüme üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğine inanıyoruz.

✔️ Öte yandan Wells Fargo analisti Elyse Greenspan geçen hafta Hamilton Insurance Group’un (HG) notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. 

Esasen Hamilton’un da büyük bir reasürans işi var, bu nedenle tüketici enflasyonuyla daha az doğrudan ilişkili.

Greenspan bir notunda, “HG, mal ve kaza teminatlarımız arasında en ucuz değerlemeyle işlem görüyor ancak hisseler daha az rezerv riskine sahip (hasar teminatları nedeniyle) ve piyasanın iyi prim artışları gören alanlarına maruz kalıyor.” yorumunu yaptı.

Yapışkan Enflasyona Rağmen Ralli Yapan Sigorta Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC