Borsa Yorumları

Yapay Zekânın Lideri Olabilir: Bernstein, Apple’ın Hedef Fiyatını Yükseltti

Yapay Zekânın Lideri Olabilir: Bernstein, Apple’ın Hedef Fiyatını Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Bernstein, Apple’ın (AAPL) “yapay zekâ yarışında geriye düşmeyeceğini, lider olabileceğini” belirterek, iPhone üreticisinin hedef fiyatını yükseltti. 

Analistler, akıllı telefon devinin 12 aylık hedef fiyatını 195 dolardan 240 dolara taşıdı. Yatırım şirketi, OpenAI’ın ChatGPT’sinin 100 milyon müşterisine kıyasla 1 milyardan fazla müşterisiyle Apple’ın yapay zekâyı geniş bir kitleye ulaştırma potansiyeline dikkat çekti.

Bernstein’e göre yatırımcılar ayrıca yakında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 16’nın güçlü bir ürün döngüsüne işaret edebileceğine giderek daha fazla ikna oluyorlar çünkü yapay zekâ özellikleri yalnızca iPhone 15 Pro ve daha yüksek modellerde mevcut olacak.

Bernstein analistleri, Apple’ın yapay zekâdan para kazanması için dört ana fırsat olduğuna inanıyor:

🎯 İlk olarak, cihazda dahili yapay zekâ özellikleri sunmak iPhone değişimlerini hızlandırabilir ve donanım satışlarını artırabilir; yeni modellere geçiş oranında 1%’lik artış, toplam gelirde 180 baz puanlık bir artışa neden olabilir.

🎯 İkincisi, yapay zekâlı arama özelliğinin büyük dil modellerinde (LLM’ler) geleneksel arama özelliğine katkıda bulunduğu varsayımıyla şirket, reklam yoluyla yapay zekâdan arama gelirleri elde edebilir.

🎯 Üçüncüsü, şirketin yapay zekâ platformu Apple Intelligence’ın üçüncü taraf uygulamalar için bir aracı olarak kullanılması, Apple’ın ticaret veya promosyon ücretlerinden komisyon kazanmasını sağlayabilir.

🎯 Son olarak, yapay zekânın yeni yapay zekâ tabanlı uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmesi halinde App Store harcamaları artabilir. 

Analistler bir notta, “Apple’ın yapay zekâdan yararlanacağına giderek daha fazla ikna olsak da, faydaların gerçekleşmesinin bazı boğaların inandığından daha uzun sürebileceği riskini görüyoruz. Apple Intelligence için birçok özellik önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak ve yalnızca İngilizce olarak çalışacak, bu da potansiyel olarak bazı güncellemeleri iPhone 17 döngüsüne itecek.” diye ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing