Borsa Haberleri

Yapay Zekânın İş Gücündeki Dönüşümünden Hangi Şirketler Nasıl Etkilenecek?

Ağustos 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekânın İş Gücündeki Dönüşümünden Hangi Şirketler Nasıl Etkilenecek?

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, üretici yapay zekâ (GenAI) teknolojisi alanında üretim yapan çip devi Nvidia (NVDA) gibi şirketler odak noktasına oturdu.

Ama işler değişiyor… Yeni bir çalışma, GenAI’dan faydalanabilecek çok daha büyük bir şirket grubuna dikkat çekiyor: ChatGPT ve diğer GenAI türlerini verimliliklerini artırmak için kullanmak üzere en iyi şekilde konumlanmış olanlar.  

Söz konusu rapor, halka açık 2.500 şirketin işgücü yapısını analiz ederek, her bir şirkette kaç işin GenAI yardımıyla değiştirilebileceğini veya daha verimli hale getirilebileceğini belirliyor. Ardından bu bulguları, geçtiğimiz kasım ayında ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin ardından şirketlerin sergilediği borsa performansıyla karşılaştırıyor.

Çalışma, iş güçleri GenAI’dan en çok etkilenebilecek şirket hisselerinin, teknolojiye en az maruz kalan şirketlerin hisselerinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. 

Bu kapsamda GenAI’a en fazla maruz kalan grup, mart ayı sonuna kadar 13%’lük kümülatif borsa kazancı elde ederken, en az maruz kalan grubun kümülatif kazancı ise 2% oldu.

Çalışma, ABD’nin halka açık en büyük 100 şirketini, çalışanlarının GenAI’a maruz kalma sırasına göre sıralıyor. Rapora göre, yapay zekâdan daha çok etkilenenlerin, iş gücünü yeniden şekillendirme ve verimlilikte kazanımlar elde etme potansiyeli de artıyor.

🎯 Bu en büyük 100 şirket arasında GenAI’a en çok maruz kalan ilk 10 şirketi aşağıda inceleyebilirsin:

  • International Business Machines (IBM)
  • Intuit (INTU)
  • Qualcomm (QCOM)
  • Fiserv (FI)
  • Nvidia (NVDA)
  • S&P Global
  • Broadcom (AVGO)
  • Verizon (VZ)
  • Microsoft (MSFT)
  • 3M (MMM)

📈 İşgüçleri GenAI’dan an çok etkilenen şirketlerin çeşitli sektörlerde yer alması, teknolojinin potansiyel etkisinin geniş kapsamına işaret ediyor. İsimleri GenAI teknolojisiyle sık sık anılan International Business Machines, Nvidia ve Microsoft, listede sırasıyla birinci, beşinci ve dokuzuncu sırada yer alıyor. 

📉 GenAI’a en az maruz kalan şirketler arasında ise Starbucks (SBUX), McDonald’s (MCD), Target (TGT), Union Pacific (UNP) ve United Parcel Service (UPS) dahil olmak üzere, daha çok müşteri hizmetlerine veya uygulamalı çalışmaya bağlı olan isimler öne çıkıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti