Borsa Haberleri

Yapay Zekanın “iPhone Devrimi”: Microsoft x ChatGPT

January 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekanın “iPhone Devrimi”: Microsoft x ChatGPT

Microsoft (MSFT)’un ChatGPT sohbet botuna milyarlarca dolar yatırım yapması ve bu teknolojiyi Azure bulut sistemine entegre etmesiyle birlikte, yapay zeka dünyası bugüne kadar yalnızca dolaylı yollarla hissettirilen yaygın bir atılımın eşiğine gelmiş oldu.

● Oppenheimer analisti Timothy Horan, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ChatGPT geliştiricisi OpenAI ile iş birliği yapan Microsoft (MSFT)’un yapay zeka için bir “iPhone Moment” uygulaması geliştirdiğini ve artık yapay zeka alanında gelişmelerin bugüne kadar mümkün olmamış bir hızda ilerleyeceğini belirtti.

● ChatGPT’nin teknolojide yaptığı atılımı “çığır açan” olarak nitelendiren Horan, “Artık yapay zeka çağındayız. Teknoloji, Stanley Kubrick imzası taşıyan 1968 yapımı 2001: Uzay Macerası (A Space Odyssey) filmindeki HAL bilgisayarının  sezilerine asla erişemeyebilir. Ancak ChatGPT yeni bir müzik parçası besteleyebilir, şiir yazabilir ve sanat icra edebilir. Yani sihir gibi görünen şeyleri akla yatkın hale getirebilir.” ifadelerini kullandı.

● Salı günü açıklamalarda bulunarak ChatGPT’nin Azure üzerinden yapay zeka teknolojisine erişimi artıracağını ve şu anda genel kullanımda olan Azure OpenAI Service programıyla birlikte yakında kullanılmaya başlanacağını bildiren Microsoft (MSFT), ChatGPT için çıtayı yükseltti ve kullanım alanını genişletti. Horan, bu sürecin muhtemelen ChatGPT’nin Microsoft (MSFT) ürün kataloğuna entegre edilmesinin başlangıç aşaması olduğunu ve bu entegrasyon sonucunda yazılım devinin yakında devasa boyutta yeni bir iş akışı göreceğini vurguladı.

● Bu konudaki görüşlerini paylaşan Horan, “Microsoft’un bu teknolojiyi tüm hizmetlerine entegre etmesini bekliyoruz. Bu hamle, kademeli gelir artışının ana faktörü olacak ve günün sonunda, yepyeni organik hizmetleri sayesinde şirketi her bulut segmentinde daha dominant bir konuma getirecek.” ifadelerini kullandı.

Yapay Zekanın “iPhone Devrimi”: Microsoft x ChatGPT

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha