Google

Yapay Zekâlı Görsel Skandalı Alphabet’e 70 Milyar Dolar Kaybettirdi

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekâlı Görsel Skandalı Alphabet’e 70 Milyar Dolar Kaybettirdi

Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL), sohbet robotunun tuhaf görüntü fiyaskosunun yatırımcılar arasında yapay zekâ aracına ilişkin korkuları yeniden alevlendirmesinin ardından tek bir işlem gününde 70 milyar dolardan fazla piyasa değeri kaybetti.

Hisse haftanın ilk işlem gününde 4,4% gerileyerek 50 günlük hareketli ortalamasının altına, 137,57 dolara düştükten sonra dün hafif toparlanarak artıda kapandı.

Bu büyük darbe, Google’ın Siyahi Vikingler, ABD’nin Kurucu Babalarının “çeşitli” versiyonları ve hatta Nazi dönemi askeri üniforması giymiş Asyalı bir kadın gibi gerçeklere ve tarihe uygun olmayan görüntüler üreten Gemini sohbet rotobotunun görüntü oluşturma aracında hizmeti duraklatmak zorunda kalmasının ardından geldi.

Melius Research analisti Ben Reitzes yatırımcılara gönderdiği bir notta, sohbet robotunun tuhaf davranışlarının kamuoyunda Google’ın “yapay zekâ konusunda güvenilmez bir kaynak olduğu yönündeki endişeleri körükleyebileceği” uyarısında bulundu:

İnternette arama davranışının yeni yapay zekâ özellikleriyle değişmek üzere olduğunu savunuyoruz. Bu ‘nesilde bir kez’ yaşanan değişim rakipler için fırsatlar yaratıyor ancak kullanıcıların anlamlı bir kısmı Google’ın halüsinasyonları ve önyargıları konusunda endişelenmeye başlarsa daha da fazla fırsat yaratabilir.”

Alphabet hisselerindeki düşüş, Google DeepMind CEO’su Demis Hassabis’in Gemini’ın görüntü aracının sorun giderilirken “birkaç hafta boyunca” çevrimdışı olacağını açıkladığı gün gerçekleşti.

Hassabis, yaptığı açıklamada “Bu sorunu çözerken özelliği çevrimdışı duruma getirdik. Önümüzdeki birkaç hafta gibi çok kısa bir süre içinde tekrar çevrimiçi olmayı umuyoruz.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: New York Post

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti