Nvidia

Yapay Zekâlı Çip Rallisi, Talep Endişeleriyle Karşı Karşıya

January 30, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Yapay Zekâlı Çip Rallisi, Talep Endişeleriyle Karşı Karşıya

Başta Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD) gibi devlerin geçtiğimiz yıl iki katın üzerinde değer kazanmasına yol açan çip rallisi, yapay zekâ patlamasının yarı iletken talebindeki daha geniş kapsamlı bir düşüşü maskelediği yönündeki uyarılarla baskı altında.

ABD’nin en büyük 30 çip şirketini takip eden Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index, yatırımcıların OpenAI’ın ChatGPT’si ve benzeri uygulamalarına güç veren yapay zekâ işlemcilerine olan talebin artmaya devam edeceğine dair inançlarıyla geçtiğimiz 12 ayda 50%’nin üzerinde yükseldi.

Ancak geçtiğimiz yıl büyük teknoloji şirketleri ve OpenAI ve Anthropic gibi startup’lar arasında, yapay zekâ çiplerine yönelik bitmek bilmeyen talepten yalnızca bir avuç şirket önemli ölçüde faydalandı. 

Nvidia, TSMC (TSM) ve Supermicro (SMCI) gibi isimler bu talep sayesinde orantısız kazançlar elde ederken, diğer yarı iletken üreticilerinin çoğu fazla stoklarla ve çeşitli sektörlerdeki müşteri talebinin azalmasıyla boğuşuyor.

👑 Yapay Zekâ Tahtını Koruyor

Geçen hafta sektörün öncüleri arasında gösterilen Intel (INTC) ve Texas Instruments’ın (TXN) 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin hayal kırıklığı yaratan tahminleri, Wall Street’in sektörde daha geniş çaplı bir toparlanmaya yönelik güvenini azalttı. 

Intel hisseleri, şirketin yılın ilk çeyreğindeki gelir tahminlerinin Wall Street beklentilerinin 2 milyar dolar kadar altında kalmasının ardından cuma günü yaklaşık 12% düşüşle piyasa değerinden yaklaşık 25 milyar dolar kaybetti.

Analistlere göre bu zayıf rakamlar, Intel’in yapay zekâ odaklı yeni veri merkezlerine büyük yatırımlar yapan Microsoft (MSFT), OpenAI ve Meta Platforms (META) gibi şirketler için, son teknoloji çipleri vazgeçilmez hale gelen Nvidia’ya karşı mücadelesinde kaybettiğini gösteriyor.

Bilgisayar ve akıllı telefon talebi kapsamında hâlihazırda kötü bir yıla imza atan 2023 yılı, otomobil üreticileri ve endüstriyel uygulamalardan gelen taleple ilgili yeni endişelere yol açtı.

2023’ün son aylarında ivme kazanan çip rallisinin dayanıklılığı, bu hafta Nvidia’nın yapay zekâ sistemlerini eğitmek için gereken grafik işlem birimleri hâkimiyetinin en büyük rakibi olarak görülen AMD’nin ve yapay zekâ destekli yeni akıllı telefonların mobil pazarı canlandıracağına inanan Qualcomm’un (QCOM) bilançolarıyla test edilecek.

Bu ayın başlarında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya devinin bu yılın sonuna kadar çoğunluğu Nvidia’dan olmak üzere yaklaşık 600 bin gelişmiş GPU satın almayı planladığını açıkladı. CEO, yapay zekâ araştırmalarında vites artırırken, yatırımlarının birkaç milyar dolara ulaşacağını belirtti.

Bu da teknoloji devlerinin sektör lideri isimlerin yapay zekâ çiplerine büyük meblağlar vermeye hazır olduğunu gösteriyor. Ancak daha geleneksel sektörlerde daha geniş bir müşteri yelpazesi için bileşenler üreten Texas Instruments gibi yarı iletken şirketleri, yatırımcıların beklentilerinin altında kalan düşük bir taleple karşı karşıya.

🤝 “Nvidia’yla İlişkili Herkes İyi Gidiyor”

Yapay Zekâlı Çip Rallisi, Talep Endişeleriyle Karşı Karşıya

Texas Instruments geçen hafta ilk çeyrek gelirlerinin Wall Street tahminlerinin yaklaşık 10% altında kalacağını söyledi. Şirketin yatırımcı ilişkileri başkanı Dave Pahl “Zayıf ve müşterilerin genel olarak stoklarını yeniden dengelemeye devam ettiği bir ortamda faaliyet göstermeye devam edeceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Intel’in zayıf bilançosu geçen haftanın son işlem gününde yarı iletken piyasasında satışları da tetikledi. Qualcomm, AMD ve Broadcom (AVGO) yaklaşık 2% düşerken, Nvidia 1% yükseldi.

Bununla birlikte, Nvidia hisseleri 2023’te neredeyse üç katına çıktıktan sonra ocak ayında da yükselişini sürdürdü ve 25%’in üzerinde değer kazandı.

Bu rallinin arkasındaki ana neden de üst düzey yönetimin son birkaç çeyrekte bir dizi devasa gelir artışından sonra bile 2025’te büyümenin devam edeceğine işaret etmesi oldu.

Danışmanlık şirketi D2D Advisory’den Jonathan Goldberg, “Yapay zekâ, temelde Intel’in veri merkezinin kralı olmasından Nvidia’nın veri merkezinin kralı olmasına doğru bir geçişin sinyallerini veriyor. Intel bu tacı kaybetti ve durumun hâlâ ne kadar kötü olabileceğini anlamaya çalışıyoruz.” dedi. 

Goldberg aynı zamanda, yakın zamanda bu yıl 25%’e varan gelir artışı öngören çip üreticisi TSMC’den sunucu bileşenleri üreten Super Micro’ya kadar “Nvidia ile ilişkili olan herkes iyi gidiyor.” diye ekledi. 

Creative Strategies analisti Ben Bajarin, “Bu sistemik bir endüstri sorunu değil ama pek çok insanın güvenini sarstı. Bu yıl yarı iletken pazarı için güzel bir toparlanma olacak gibi görünüyor.” dedi. 

Yapay Zekâlı Çip Rallisi, Talep Endişeleriyle Karşı Karşıya

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times