Borsa Haberleri

Yapay Zekâda Rekabet Hareketleniyor: OpenAI, GPT-4o Modelini Tanıttı

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekâda Rekabet Hareketleniyor: OpenAI, GPT-4o Modelini Tanıttı

ChatGPT üreticisi OpenAI’dan merakla beklenen duyuru geldi: Yapay zekâ şirketi GPT-4o adında, gerçekçi sesli konuşma yapabilen ve metin ile görüntü arasında etkileşim kurabilen yeni bir yapay zekâ modelini piyasaya süreceğini açıkladı.

OpenAI araştırmacıları bir canlı yayın etkinliğinde, yeni ses özelliklerinin kullanıcıların ChatGPT ile konuşmasına ve gecikme olmaksızın gerçek zamanlı yanıtlar almasına izin verdiğini söyledi. 

Şirketin CEO’su Sam Altman, “Filmlerdeki yapay zekâ gibi hissettiriyor. Bir bilgisayarla konuşmak bana hiç doğal gelmemişti; şimdi geliyor.” ifadelerini kullandı.

Microsoft destekli (MSFT) OpenAI, insan benzeri yazılı içerik üretme yeteneği ve birinci sınıf yazılım koduyla dünyayı kendine hayran bırakan popüler sohbet robotu ürünü ChatGPT’nin kullanıcı tabanını genişletmek için bir süredir artan rekabet ve baskıyla karşı karşıya.

Canlı yayın etkinliğinde OpenAI araştırmacıları ChatGPT’nin yeni sesli asistan yeteneklerini de sergilediler. Örneğin bir demoda ChatGPT, görme ve ses yeteneklerini kullanarak bir araştırmacıya bir kâğıt üzerindeki matematik denklemini çözmesi için konuşarak destek sağladı.

Bir başka demoda ise araştırmacılar GPT-4o modelinin gerçek zamanlı dil çevirisi yeteneğini gösterdiler.

💰 OpenAI’ın baş teknoloji sorumlusu Mira Murati etkinlikte yaptığı açıklamada yeni modelin ücretsiz olarak sunulacağını çünkü şirketin önceki modellerinden daha uygun maliyetli olduğunu söyledi. Murati, GPT-4o modelinin önümüzdeki birkaç hafta içinde ChatGPT’de kullanıma sunulacağını da ekledi.

Murati etkinlikten sonra Reuters’a yaptığı açıklamada, ücretsiz ChatGPT kullanıcılarının artık ChatGPT’nin internetten güncel bilgileri görüntülemesini sağlayan bir “göz atma” özelliğine erişebileceklerini de söyledi. Murati, şirketin reklam satarak ücretsiz kullanıcılardan para kazanma niyetinde olmadığını vurguladı.

ChatGPT, 2022 yılının sonlarında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan en hızlı sohbet robotu unvanına kavuşmuştu. Ancak analiz şirketi Similarweb’e göre, ChatGPT’nin internet sitesine dünya çapında gelen trafik geçtiğimiz yıl inişli çıkışlı bir seyir izledi ve ancak şimdi Mayıs 2023’teki zirvesine geri dönmeye başladı.

OpenAI, Alphabet’in (GOOGL) yapay zekâ ile ilgili yeni özelliklerini göstermesi beklenen yıllık Google geliştiriciler konferansını düzenlemesinden bir gün önce bu duyurularını yaptı. 

Yapay Zekâda Rekabet Hareketleniyor: OpenAI, GPT-4o Modelini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters