Borsa Haberleri

Yapay Zekâ Yıkımı Sürüyor: Samsung, Chegg ve IBM’de Değişimler Var

May 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Yıkımı Sürüyor: Samsung, Chegg ve IBM’de Değişimler Var

Son yılların trendi yapay zekâ teknolojisine yönelik artan girşimlerle süregelen yapay zekâ yıkımı; eğitim teknolojisi şirketi Chegg’de (CHGG) düşüşe, IBM’de (IBM) işe alımların durdurulmasına ve Samsung’un sohbet robotlarını yasaklamasına yol açtı. 

📚 Açılış öncesinde hisseleri 40%’tan fazla gerileyen Chegg, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT hizmetinin ödev desteği hizmetine zarar verdiğini açıkladı. Şirket, gelirlerinin çoğunu üyeliklerden kazanıyor ve testler ve makale yazımı gibi birçok alanda destek sağlıyor. Ancak öğrenciler bu alanların çoğunda ChatGPT’den yardım alabiliyor. 

📱 Samsung da sohbet robotlarından endişeli. Şirket, bu hafta çalışanlarına gönderdiği bir notta ChatGPT gibi üretici yapay zekâ araçlarının kullanımının yasaklandığını açıkladı. 

Samsung yapay zekâ platformlarına sunulan verilerin dış ağlarda saklanabileceğini ve diğer kullanıcılarla kolayca paylaşılabileceğinden endişeli. Şirket bu kararıyla bünyesinde yapay zekâ araçları kullanımını yasaklayan JPMorgan (JPM), Bank of America (BAC) ve Citigroup (C) gibi Wall Street isimlerine katıldı. 

💾 IBM ise yapay zekânın insan çalışanların yerini alabileceğini düşünüyor. Şirket CEO’su Arvind Krishna, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, yapay zekânın yerini alacağını düşündükleri meslekler için işe alımları yavaşlatıp, nihayetinde durdurmayı değerlendirdiklerini söyledi. Krishna’ya göre beş yıllık bir süreç içinde bu, şirket çalışanlarının 30%’unu, yani 26 bin kişiyi etkileyecek. 

Yapay Zekâ Yıkımı Sürüyor: Samsung, Chegg ve IBM’de Değişimler Var

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg