Borsa Yorumları

Yapay Zekâ ve Donanım Maliyetleri: Teknoloji Devleri Nasıl Başa Çıkacak?

Yapay Zekâ ve Donanım Maliyetleri: Teknoloji Devleri Nasıl Başa Çıkacak?
Google News Icon Takip Et

Yapay zekânın piyasaları kasıp kavurduğu doğru: Bu yeni ve yıkıcı teknolojiyle ilişkili birçok hissede görülen ralliler, yakın zamanda borsaları yeni rekor seviyelere taşıdı.

Ancak madalyonun diğer yüzünde yapay zekânın bu yükselişi bir balon olarak görülürken, Sequoia Capital şirketlerin donanım maliyetlerini karşılayıp karşılayamacağı konusunda soru işaretlerine sahip.

Sequoia Capital’den David Cahn tarafından yazılan bir rapor, yapay zekânın devasa donanım maliyetlerini karşılamak için yılda 600 milyar dolar elde etmesi gerektiğini öngörüyor.

Cahn, bu 600 milyar dolarlık rakama, Nvidia’nın (NVDA) dördüncü çeyrek GPU gelirini 150 milyar dolar olarak alıp, yapay zekâ veri merkezlerinin maliyetini hesaba katmak için bu rakamı ikiye katlayarak ulaştı. Cahn, elde edilen 300 milyar doları, GPU’nun son kullanıcısı için 50% brüt marjı hesaba katmak için tekrar ikiye katladı. 

Cahn, Alphabet (GOOGL) Microsoft (MSFT) Apple (AAPL) Meta Platforms (META) Oracle (ORCL) ByteDance, Alibaba Group (BABA), Tencent Holdings (TCEHY) X ve Tesla’nın (TSLA) her yıl toplam 100 milyar dolar yapay zekâ geliri elde edeceğini varsayıyor. Bu tahmin de gelir ve maliyet arasında 500 milyar dolarlık bir boşluk yaratıyor. 

Alphabet’in amiral gemisi Google Search, şirket belgelerine göre 2023’te 175 milyar dolar kazandı. Google, dünyanın en önde gelen arama motoru olarak biliniyor ve devasa bir pazar payına sahip. Bu nedenle, üretici yapay zekânın kâr elde etmek için Google Search’ün yıllık gelirinin neredeyse 3,5 katını üretmesi gerekir, ki bu oldukça zor bir görev. 

Yapay zekânın nihayetinde tüketiciler için değerli olacağını gösteren bazı işaretler olsa da GPU stok maliyetleri üzerinden kâr elde edip edemeyeceği kesin değil. 

OpenAI’nin uzun zamandır beklenen GPT-5’in piyasaya sürülmesi, eğer beklentileri karşılayabilirse potansiyel bir katalizör olabilir. Alternatif olarak, yapay zekânın gelecekteki kullanım senaryosu mevcut beklentilerimizden çok çok uzak olabilir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga