Borsa Haberleri

Yapay Zeka Sektörünün Geleceği: Büyüme ve Regülasyon

March 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zeka Sektörünün Geleceği: Büyüme ve Regülasyon

C3.ai (AI) ve SoundHound AI (SOUN), dün ABD’de rağbet gören yapay zeka ilişkili hisseler arasında yer aldı. ABD Ticaret Odası, yapay zeka regülasyonu olarak adlandırdığı bir rapor yayımladı.

● İş lobisi grubu tarafından hazırlanan 14 sayfalık raporda; yapay zekanın küresel GSYİH’yi 2030’a kadar 13 trilyon dolar artırmasının beklendiği, ancak ulusal güvenlik ve gizlilik gibi alanlarda etkisi olacağı için yapay zekanın sorumlu bir şekilde düzenlenmesinin önemli hale geldiği kaydedildi.

● ABD Ticaret Odası hazırlamış olduğu bu raporda, “Verebileceğimiz uygun yanıtları şekillendirebilmek ve vatandaşların temel haklarını korurken inovasyon makinesinin hünerlerini göstermesine ve toplumu geliştirmesine devam etmesine olanak sağlama hedefimize ulaşabilmek için bu sorunları açıklıkla ele almamız şart.” ifadelerine yer verdi.

● Raporda, önümüzdeki 20 yıl içinde “neredeyse her işletmenin ve resmi kurumun” yapay zeka kullanacağını belirten Oda, yapay zekanın; toplum, ekonomi ve ulusal güvenlik üzerinde “çok derin” bir etkisi olacağını kaydetti.

● Suzanne Clark’ın yönetimindeki grup, “Yapay zeka regülasyonunun yapılmaması ekonomiye zarar verecek, muhtemelen bireysel hakları zayıflatacak ve faydalı teknolojilerin geliştirilmesini ve uygulamaya geçirilmesini kısıtlayacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yapay Zeka Sektörünün Geleceği: Büyüme ve Regülasyon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha