Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Sayesinde Sürpriz Bilanço Açıklayan Şirketler

August 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Sayesinde Sürpriz Bilanço Açıklayan Şirketler

İkinci çeyrek bilanço sezonu sonuna yaklaşırken RBC Capital Markets, dünyayı dönüştüren en son teknoloji trendi olan yapay zekâ nedeniyle en büyük bilanço sürprizlerini yaşayan bazı şirketleri inceliyor.

Yapay zekâya yönelik yatırımlar, Wall Street’in bu alanda artan kullanım senaryolarına daha fazla ilgi göstermesiyle 2023’te güçlü bir trend olduğunu kanıtladı. 

📊 Mesela Nvidia (NVDA) hisseleri, bu yıl yapay zekâ vaadiyle üç kattan fazla artarken, Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) gibi bir avuç popüler teknoloji hissesi, piyasanın ilk yarıdaki bilançolarının büyük kısmına katkıda bulundu.

RBC analisti Jonathan Atkin, “Yapay zekâ teknolojileri ve hizmetlerine yapılan önemli yatırımlarla bu teknoloji birçok şirket için önemli bir odak noktası olmaya devam ediyor. Yapay zekâ, bulut platformları, veri merkezleri ve hatta işletme harcamaları tarafında (hem satış ve pazarlama, hem de Ar-Ge’de) dahil olmak üzere iş operasyonlarının birçok yönüne entegre oluyor.

Yapay zekâ tartışması, teknoloji de dahil olmak üzere sektörlerdeki şirketlerin bilançolarına da hakim oldu ve bazı şirketler bu trendin bir sonucu olarak güçlü çeyrek dönem rakamları yayınladı.

🎯 OpenA’ınI destekçisi Microsoft da bu dönemde dikkat çekici bir performans sergiledi. Yönetimin yorumları, yapay zekâ rüzgarlarının kâra dönüşmesinin beklenenden daha uzun sürebileceği endişelerini körüklediğinden, hisseler güçlü sonuçlar açıklamasına rağmen değer kaybetti.

Yine de RBC, Microsoft’un planında uzun vadeli bir potansiyel görüyor ve yapay zekâ hizmetlerinin Azure ve diğer bulut hizmetleri gelirlerindeki ikinci çeyrek büyümesine yüzde bir puan katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Analistler, veri merkezlerine, sunuculara ve grafik işlem birimlerine yatırım yapmak için 2024 yılına kadar artan sermaye harcamalarını, Microsoft’un yapay zekâ iş yüklerine yönelik artan talebi karşılamak için çalıştığının bir işareti olarak görüyor.

🚀 Amazon (AMZN), Wall Street’i en azından kısmen yapay zekâ nedeniyle şaşırtan bir başka isim oldu. RBC de e-ticaret devinin Amazon Web Services büyümesi ve perakende büyümesi ile birlikte “net yapay zekâ stratejisini cazip” olarak tanımlıyor.

Amazon son bilançosunda, özel yapay zekâ çipleri ve Bedrock platformu da dahil olmak üzere bazı yapay zekâ planlarını duyurdu. Şirket ayrıca, üretici yapay zekâyı ve büyük dil modellerini desteklemek için altyapı harcamalarını artırmayı planlıyor.

RBC, “Amazon’un ikinci çeyrek raporu, yatırımcılar için birçok olumlu gelişmeyle mükemmeldi. AWS toparlanıyor, perakende kârı artıyor ve şirketin yapay zekâ stratejisi daha belirgin hale geliyor.” diyor.

💸 Intel (INTC) de yapay zekâ talebinden yararlanan bir diğer şirket oldu. Yarı iletken üreticisinin çip segmenti gelirleri, yapay zekâ iş yükleri için Xeon işlemcilerine yönelik artan talep nedeniyle konsensüs beklentilerini 7% aştı. Genel olarak Intel, sürpriz bir bilanço açıklayarak tahminlerin üzerinde sonuçlar açıkladı. 

Yapay Zekâ Sayesinde Sürpriz Bilanço Açıklayan Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC