Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Rallisinde Gölgede Kalan 2 Cazip Hisse

Yapay Zekâ Rallisinde Gölgede Kalan 2 Cazip Hisse
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz yıldan bu yana hem popüler kültürün hem de yatırım dünyasının ana gündem maddesi olarak tahtını koruyan yapay zekâ heyecanı, her geçen gün yeni atılımlarla büyümeye devam ediyor. 

Bu görünümde yatırımcılar da belki bir sonraki Nvidia (NVDA) olabilecek, radarın altında kalmış yapay zekâ hisselerini bulmak istiyor. Bu yatırımcılardan biri olan Carnegie Investment Counsel portföy yöneticisi Christopher Carey, yapay zekâ yatırımının “on yıllar boyunca” kazandırmaya devam edeceğini düşünüyor:

“Yaşama ve çalışma düzenimiz açısından hâlâ yapay zekâ devrimin ilk aşamalarında olduğumuza inanıyorum. Yapay zekâ şirketlerinin büyük bir hendeği var ve bu yalnızca donanım tarafı için değil yazılım tarafı için de geçerli.”

🚀 “En iyi şirketleri bulmak ve elinde tutmak” için gündemden düşmeyen popüler isimlerin ötesine bakan Carey için güç sektörü oldukça öne çıkıyor. 

Yapay zekânın çalışmak için dev miktarda veri işlemeye ihtiyaç duyduğunu ve veri işlemenin de elektrik gerektirdiğini söyleyen Carey, “Bence insanlar ABD altyapısının boyutu ve büyüklüğünü oldukça takdir ediyor ve uzun vadeli bir yatırımcı olarak bu alandaki şirketler için veya genel olarak güç yönetimi sektörü için olumsuz bir durum olduğunu düşünmüyorum.” diyor. 

Carey, güç yönetimi alanında Eaton’ı (ETN) beğeniyor. Yapay zekâ uygulamaları için giderek daha fazla veri merkezi gerektiğinden, Carey’e göre Eaton elektrik altyapılarının kurulumu ve yenilenmesi ihtiyacından faydalı çıkacak. Carey ayrıca ölçeği, büyüklüğü, ekipmanı ve envanteri sebebiyle Eaton’ın bu alanda öncü bir isim olduğunu ekliyor. 

Eaton hisseleri geçtiğimiz birkaç günde sarsıntılı bir seyir izlese de bu yıl şimdiye kadar 30%, son 12 ay içinde de 54,4% değer kazandı. Wall Street de Eaton konusunda iyimser: hisseyi izleyen 25 analistin 17’si ETN’yi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor ve önümüzdeki 12 ay içinde 11% artış öngörüyor. 

Carey’nin radarındaki bir diğer güç yönetimi hissesi olan Powell Industries (POWL), paket çözümleri ve ürünleri için “oldukça güçlü” bir talep görüyor:

Veri merkezi inşaatlarından gözle görülür şekilde faydalanıyorlar çünkü ürünleri için oldukça güçlü bir talep var.

Powell hisseleri geçtiğimiz ay boyunca 20% değer kaybetse de hâlâ yıl başından bu yana 62% yükseldi. Son 12 ayda ise hisse 137% ralli yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC