Apple Haberleri

Yapay Zekâ Rallisi: Nvidia, Apple’ı Tahtından Etti

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Rallisi: Nvidia, Apple’ı Tahtından Etti

ABD’nin yarı iletken devi Nvidia (NVDA) geçen ayın sonlarında açıkladığı bilançosunun ardından rallisini sürdürerek dün rekor seviyelere yükseldi. Nvidia, 3 trilyon dolar piyasa değeriyle iPhone üreticisi Apple’ı (AAPL) geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.

Nvidia hisseleri, dün 5%’in üzerinde yükselerek 1.224,40 dolara ulaştı ve 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı. Piyasa kapanışında Apple’ın 2,99 trilyon dolar olan piyasa değerine karşılık Nvidia’nın piyasa değeri 3,019 trilyon dolar oldu. Öte yandan Microsoft (MSFT), 3,15 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka açık en değerli şirket konumunu korudu.

Yarın 10’a 1 hisse bölünmesini gerçekleştirmeye hazırlanan Nvidia, bugün piyasa öncesinde de yükselişini sürdürerek 2%’ye yakın değer kazandı.

İsmi yapay zekâdan ayrı anılamayan bir noktaya ulaşan Nvidia, mayıs ayında ilk çeyrek sonuçları bildirmesinden bu yana 24%’ten fazla yükseldi. Şirket, büyük bulut satıcılarının milyarlarca dolarlık harcamalarını çeken veri merkezleri için yapay zekâ çiplerinde tahmini 80% pazar payıyla bu alanın hâkimiyetini koruyarak bu günlere geldi.

Yatırımcılar da Nvidia’nın bir avuç bulut şirketine yaptığı satışlardaki büyük büyümenin devam edebileceği konusunda daha rahat hale geliyor. En son çeyrekte, GPU satışlarını da içeren veri merkezi işindeki gelir, bir önceki yıla göre 427% artarak rekor 22,6 milyar dolara yükseldi ve şirketin toplam satışlarının yaklaşık 86%’sını oluşturdu.

Bu arada, iPhone üreticisinin satış büyümesi son aylarda durduğu için Apple hisseleri bu yıl yalnızca yaklaşık 5% artış gösterdi. Apple, en son yayınladığı üç aylık bilançosunda satışların bir önceki yıla göre 4%, iPhone satışlarının ise 10% düştüğünü açıkladı. Apple, Çin’deki talep, üretim ve yeni sanal gerçeklik ürünü Vision Pro’ya yönelik karışık tepkilerle ilgili stratejik sorunlarla karşı karşıya.

👀 Microsoft’u da Geçebilir 

Tarihin tozlu sayfaları: Apple, 1 trilyon ve 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olmuştu. Uzun süre en değerli ABD şirketi unvanını elinde tuttu ancak bu yılın başlarında Microsoft tarafından yerinden elde edildi. Bu süreçte OpenAI başta olmak üzere yapay zekâ yatırımlarının yanı sıra Microsoft, yatırımcıların yapay zekâ altyapısına olan talebinden de yararlandı.

Biraz detaya inersek, Nvidia bir hisse olarak Apple’dan daha değişken hareket etti. 1991 yılında kurulan şirket, öncelikle 3D bilgisayar oyunlarını oynamak için donanım satarak bu alanda faaliyet göstermeyi hedefliyordu. Daha yakın zamanlarda ise kripto para madenciliği çipleri ve bulut abonelik hizmetlerine, en son da yapay zekâ pazarına doğru genişledi. 

Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhide, “Nvidia, şu anda yapay zekâdan para kazanıyor, öte yandan Apple ve Meta gibi şirketler yapay zekâ için harcama yapıyor. Nvidia’nın Microsoft’u da geçeceği kesin bir sonuç olabilir. Doğrudan bir yükseliş olarak gördükleri şeye yığılan çok sayıda para var.” diyor.

Yapay Zekâ Rallisi: Nvidia, Apple’ı Tahtından Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters