Borsa Yorumları

Yapay Zekâ, İkinci Yarıda Teknoloji Hisselerine 15% Daha Kazandıracak – Wedbush

Yapay Zekâ, İkinci Yarıda Teknoloji Hisselerine 15% Daha Kazandıracak – Wedbush
Google News Icon Takip Et

Wedbush Securities, teknoloji devlerinin yılın ikinci yarısında yapay zekânın etkisiyle %15 daha yükselebileceğine inanıyor.

Analist Dan Ives bir yatırımcı notunda, “Nasdaq’ın önünde güçlü bir ikinci yarı daha olduğuna inanıyoruz çünkü bize göre teknoloji hisseleri 2024’ün geri kalanında 15% daha artacak ve yapay zekâ kullanım senaryoları önemli ölçüde genişledikçe teknoloji temelleri de hızlanacak.” ifadelerini kullandı.

Ives, 4 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşma yarışının Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA) arasında geçeceği ve Nvidia’nın GPU çiplerinin “teknoloji sektöründe yeni altın ya da petrol” olarak görüldüğü görüşünü yineledi.

Detaylara girmeden önce Wedbush’un ikinci yarı için favori teknoloji hisselerine birlikte bakalım: 

  • Apple 
  • Alphabet (GOOGL
  • Palantir (PLTR)
  • Palo Alto Networks (PANW)
  • Crowdstrike (CRWD
  • Zscaler (ZS)

🚨 Yapay Zekâ Otobüsünün Şoförü Kim Olacak?

Ives, Nvidia ve Microsoft’un kurumsal yapay zekâ alanındaki hikayeyi yönlendirmesini beklerken, Apple, Meta ve Google’ın ise sonbaharda iPhone 16’nın piyasaya sürülmesiyle birlikte tüketici yapay zekâsı çağını resmen başlatacağını düşünüyor.

Yukarıdaki hisseler yapay zekâ ile ilgili dikkatlerin çoğunu çekmiş olsa da müşterilerine “üretici yapay zekâ modelleri/uygulamaları üzerine inşa edilmiş net değer ve veri odaklı kullanım senaryoları” olduğunu gösterdikçe, bu alandan yararlanacak isimlerin artması bekleniyor.

Buna karşılık Ives’e göre, yapay zekâ devriminin “kaybedenleri” rekabet edecek araçlara, teknolojiye veya mühendislere sahip olmadıkları için satış döngülerinden, platformlardan ve gelecekteki büyüme fırsatlarından mahrum kalacak olan şirketler olacak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha